Evli bireylerde sosyal medya bağımlılığının evlilik yaşamı ve ilişkisel mutluluğa etkisinin incelenmesi
Analysing the effect of social media addiction on marital life and relational happiness in married individuals
  1. Tez No: 899178
  2. Yazar: ABDULAKİF TEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu araştırmada amaç; evli bireylerde sosyal medya bağımlılığının evlilik yaşamı ve ilişkisel mutluluğa etkisinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda 2023 yılı itibarıyla İstanbul ilinde yaşayan ve demografik özellikleri ve sosyal medya kullanım alışkanlıklarıyla çeşitlilik gösteren 175 kadın ve 88 erkek olmak üzere toplamda 263 gönüllü evli birey araştırmaya katılmıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak Demografik Bilgi Formunun yanında“Sosyal Medya Bağımlılık Ölçeği”,“Evlilik Yaşamı Ölçeği”ve“İlişkisel Mutluluk Ölçeği”olmak üzere üç farklı ölçekten yararlanılmıştır. Söz konusu çalışmada ilişkisel tarama modeline başvurulmuştur. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 25.0 programı kullanılmıştır. Analiz sürecinde katılımcıların ölçek düzeylerini ortaya koyan boyutlar arasındaki ilişkiler pearson korelasyon ve lineer regresyon analizleri aracılığıyla incelenmiştir. Araştırmaya katılım gösterenlerin tanımlayıcı özelliklerine göre ölçek düzeylerindeki farklılaşmaların incelenmesinde bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi (Anova) ve post hoc (Tukey, LSD) analizlerinden yararlanılmıştır. Ayrıca etki büyüklüğünü hesaplayabilmek adına Cohen(d) ve Eta kare(η2) katsayıları kullanılmıştır. Elde edilen bulgularda, evli bireylerde sosyal medya bağımlılığı ile evlilik doyumu ve ilişkisel mutluluk arasında zayıf negatif yönlü anlamlı bir ilişkinin olduğu görülmüştür. Sosyal medya bağımlılığı ile evlilik yaşamı arasında bulunan neden sonuç ilişkisine bakıldığında sonuç anlamlı bulunmuştur. Bu duruma göre sosyal medya bağımlılığı, evlilik yaşamı düzeyini azalttığı görülmüştür. Aynı şekilde sosyal medya bağımlılığı ile ilişkilerde mutluluk arasındaki neden sonuç ilişkisi incelendiğinde söz konusu analizin anlamlı olduğu sonucuna varılmıştır. Evli bireylerin sosyal medya bağımlılıkları demografik değişkenler açısından incelendiğinde;, sosyal medya toplam, meşguliyet, duygu durum düzenleme ve çatışma olarak tüm alt boyutların yaşa, evlilik süresine, sosyal medyayı kullanım zamanına ve gün içerisinde sosyal medya kullanım sıklığına göre anlamlı düzeyde farklılaştığı yine duygu düzenleme alt boyutunun eğitime, eşler arası yaş farkına ve eşle tanışma şekline göre ve çatışma alt boyutunun cinsiyete, tekrarlama hariç diğer alt boyutların ise çocuk sayısına göre anlamlı farklılık gösterdiği sonuçlarına ulaşılmıştır. Evlilik yaşamı ve ilişkisel mutluluğun demografik özellikler açısından farklılaşıp farklılaşmadığına bakıldığında evli bireylerin tanımlayıcı özelliklerinin bu iki değişkeni etkilemediği görülmüş olup demografik değişkenler açısından anlamlı bir farklılık elde edilememiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular söz konusu literatür eşliğinde yorumlanmış olup elde edilen sonuçlar eşliğinde önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of social media addiction on marital life and relational happiness in married individuals. For this purpose, a total of 263 volunteer married individuals, 175 women and 88 men, living in Istanbul province as of 2023 and varying in demographic characteristics and social media usage habits, participated in the study. In addition to the Demographic Information Form, three different scales, namely“Social Media Addiction Scale”,“Marital Life Scale”and“Relational Happiness Scale”were used as data collection tools. In this study, the relational survey model was used. SPSS 25.0 program was used to analyze the data obtained. In the analysis process, the relationships between the dimensions that determine the scale levels of the participants were examined through Pearson correlation and linear regression analyses. Independent groups t-test, one-way analysis of variance (Anova) and post hoc (Tukey, LSD) analyses were used to examine the differences in scale levels according to the descriptive characteristics of the participants. In addition, Cohen(d) and Eta square (η2) coefficients were used to calculate the effect size. The findings revealed that there was a weak negative significant relationship between social media addiction and marital satisfaction and relational happiness among married individuals. When the cause and effect relationship between social media addiction and marital life was examined, the result was found to be significant. Accordingly, social media addiction was found to decrease the level of marital life. Likewise, when the cause and effect relationship between social media addiction and happiness in relationships was examined, it was concluded that the analysis was significant. When the social media addictions of married individuals were examined in terms of demographic variables, it was concluded that all sub-dimensions as social media total, busyness, mood regulation and conflict differed significantly according to age, duration of marriage, duration of social media use and daily frequency of social media use, again, the emotion regulation sub-dimension differed significantly according to education, age difference between spouses and the way of meeting the spouse, the conflict sub-dimension differed significantly according to gender, and the other sub-dimensions except repetition differed significantly according to the number of children. When it was examined whether marital life and relational happiness differed in terms of demographic characteristics, it was seen that the descriptive characteristics of married individuals did not affect these two variables and no significant difference was obtained in terms of demographic variables. The findings obtained from the study were interpreted in the light of the literature and suggestions were made in the light of the results obtained.