2023 LGS sınavında %10'lük dilime giren lise 9. sınıf öğrencilerinin beceri temelli problemleri çözme sürecinde matematik bilgisi kullanımlarının paragraf sorusu çözme ve kitap okuma düzeylerine göre incelenmesi
9th high school ranked in the 10% in the 2023 LGS exam. skill-based education of grade students mathematics in the process of solving problems paragraph question of uses of knowledge according to decoding and book reading levels examining
- Tez No: 899206
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN EDİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Daha sonLiselere geçiş sistemleri öğrencilerin ilköğretimden ortaöğretime geçmelerini ifade etmektedir. Bu sistem ülkemizde olduğu gibi birçok ülkede de görülen bir sistemdir. Bu sistemde öğrencilerin liseye geçişini etkileyen dersler arasında matematik önemli bir yer tutmaktadır. Bu bağlamda matematik dersinde oluşturulan beceri temelli sorular öğrencilerin başarısını etkilemektedir. Bu çalışma, LGS sınavında %10 dilime giren lise 9. sınıf öğrencilerinin beceri temelli soruları çözme süreçlerini, matematik bilgisi kullanımlarını, paragraf sorusu çözme becerilerini ve kitap okuma düzeylerini inceleyerek öğrenci başarılarını anlamayı hedeflemektedir. LGS sınavındaki başarı, matematik eğitimi, problem çözme becerileri ve kitap okuma düzeyleri arasındaki ilişkiler bu çalışmanın temel odak noktalarını oluşturmaktadır. Araştırmanın ana amacı, %10 dilim içinde yer alan başarılı öğrencilerin matematik bilgisi kullanımını, beceri temelli soruları çözme süreçlerini detaylı bir şekilde analiz etmek ve paragraf sorusu çözme becerileri ile kitap okuma düzeyleri arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Bu çalışmanın evreni LGS sınavı ile %10 luk dilim içerisinde öğrenci alan Antalya ili merkez ilçelerinde Fen Lisesi, Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileridir. Araştırma örneklemi olarak bu dört okul türünden 375 öğrenci ile yüz yüze anket yöntemiyle veri toplanmıştır. Verilerin toplanması sürecinde Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü'nden ve Yüzüncü Yıl Üniversitesi bilimsel araştırma ve yayın etik kurulundan alınan yasal iznin ardından hazırlanan Okuduğunu Anlama Yeterlilik Ölçeği ile 2023 LGS Sınavı Sonucu ve Hazırlık Süreci anketi yapılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde“SPSS 25.0”programından faydalanılmıştır. Bu araştırma ile 2023 LGS sınavı hazırlık sürecinde paragraf sorusu çözme sayısına göre yazılı ve görsel anlama özyeterliğin istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar gösterdiği tespit edilmiştir. Araştırma sürecinde haftada 3-6 gün en az 30 dakika kitap okuyan ve yine haftada 3-6 gün en az 10 tane paragraf sorusu çözen öğrencilerin Matematik ve Türkçe özyeterlik puanı diğer öğrencilerden daha yüksek olduğu görülmüştür.ra doldurulacaktır.
Özet (Çeviri)
Daha sonra doldurulacaktTransition systems to high schools refer to the transition of students from primary education to secondary education. This system is a system seen in many countries as well as in our country. In this system, mathematics has an important place among the courses that affect students' transition to high school. In this context, skill-based questions created in mathematics lessons affect the success of students. This study aims to understand the student success of 9th grade high school students who are in the 10% of the LGS exam by examining their skill-based question solving processes, their use of mathematical knowledge, paragraph question solving skills and book reading levels. The relationships between success in the LGS exam, mathematics education, problem-solving skills and book reading levels constitute the main focus of this study. The main purpose of the research is to analyze in detail the use of mathematical knowledge and the processes of solving skill-based questions of successful students in the 10% bracket, and to evaluate the relationship between their paragraph question solving skills and book reading levels. The population of this study is the students of Science High School, Anatolian High School, Anatolian Imam Hatip High School and Social Sciences High School in the central districts of Antalya, which accept students within the 10% bracket with the LGS exam. Data was collected by face-to-face survey method with 375 students from these four school types as the research sample. During the data collection process, the Reading Comprehension Competency Scale and the 2023 LGS Exam Result and Preparation Process survey, which was prepared after the legal permission received from Antalya Directorate of National Education and Yüzüncü Yıl University scientific research and publication ethics committee, were conducted.“SPSS 25.0”program was used in the analysis of the data obtained in the research. With this research, it was determined that written and visual comprehension scores showed statistically significant differences according to the number ofand Turkish of the students who read books for at least 30 minutes 3-6 days a week solving paragraph questions during the 2023 LGS exam preparation process. v During the research process, it was observed that the net scores in Mathematics and Turkish of the students who read books for at least 30 minutes 3-6 days a week and solved at least 10 paragraph questions 3-6 days a week were higher than other students.ır.