Çapraz akışlı siklon ayırıcının performansının incelenmesi
Investigation of performance of cross flow cyclone separator
  1. Tez No: 899272
  2. Yazar: AHSEN SENA AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATAKAN AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada 40 mm gövde çapına sahip Stairmand tipi siklonla 30 mm gövde çapına sahip sanal gövdeli siklonlar değişik hızlarda deneysel olarak incelenmiştir. Sanal gövdeli siklonda teğetsel ile çapraz akış (düz giriş) arasında farklı giriş kanalı konumlandırmalarıyla teğetsel ve çapraz akış (düz giriş) arasında toplam verim, fraksiyonel verim ve basınç kayıplarında nasıl bir değişim olduğu incelenmiştir. Stairmand tipi siklon da 20 g/m3 ve sanal gövdeli de 25 g/m3 konsantrasyonu altında 15 ve 23 mikron ortalama çapa sahip kalsit tozuyla deneyler yapılmıştır. Deney sonuçlarına göre teğetsel girişte çapraz akışa (düz giriş) doğru konum değişirken önce verim hızla azalırken daha sonra artmaktadır. Yine sanal siklon için yüksek giriş hızlarında teğetsel girişlide verim daha yüksek iken, düşük giriş hızlarında toplama verimi çapraz akışta (düz giriş ) daha yüksek gözlemlenmiştir. Stairmand siklonunda fish-hook etkisi nedeniyle bazı hızlarda kritik çap elde edilememişken sanal siklonda kritik çapa hepsinde ulaşılmıştır. Fraksiyonel verim eğrileri hıza bağlı değişim göstermiştir. Parçacık ortalama çapı ile kritik çap arasında korelasyon elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Stairmand type cyclones with 40 mm body diameter and virtual body cyclones with 30 mm body diameter were experimentally investigated at different speeds. It was investigated how the total efficiency, fractional efficiency and pressure losses changed between tangential and cross flow (straight inlet) with different inlet channel positions in the virtual body cyclone. Experiments were conducted with calcite dust having an average diameter of 15 and 23 microns at 20 g/m3 concentration for Stairmand type cyclone and 25 g/m3 concentration for virtual cyclone. According to the experimental results, while the position changes towards cross flow (straight inlet) in tangential inlet, efficiency decreases rapidly at first and then increases. Again, while efficiency is higher in tangential inlet at high inlet speeds for virtual cyclone, collection efficiency is observed to be higher in cross flow (straight inlet) at low inlet speeds. In the Stairmand cyclone, the critical diameter could not be achieved at some speeds due to the fish-hook effect, while in the virtual cyclone, the critical diameter was achieved at all. Fractional efficiency curves showed changes depending on the speed. A correlation was obtained between the particle average diameter and the critical diameter.