FDM tipi 3B yazıcılarda gerçek zamanlı görüntü işleme ile üretim optimizasyonu
Production optimization with real-time image processing in FDM type 3D printers
  1. Tez No: 899281
  2. Yazar: SEMİH AKMEŞE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA CEMAL ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İmalat ve Konstrüksiyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışmada 3B yazıcılarda üretim sırasında oluşan hataları tespit edebilen gerçek zamanlı görüntü işleme yöntemlerine başvurularak, kullanıcının kablosuz haberleşme ile bilgilendirilmesi ve uzaktan kontrol işlemlerini gerçekleştirebileceği bir sistem geliştirilmiştir. Çalışmada FDM Tipi 3B yazıcılarda kullanılan malzemeler, sıcaklık, hız, dolgu, geri çekme, duvar sayısı, katman yüksekliği parametreleri ve 3B yazıcılarda sıklıkla görülen hatalar olan, ipliklenme, tabladan kalkma, eksik katman, fazla ekstrüzyon, eksik ekstrüzyon gibi konulara değinilmiştir. İlgili hata ve malzeme özelliklerine göre görüntü işleme modeli ve kullanıcıya bildirim verebilen haberleşme sistemi geliştirilmiştir ve hataların tespiti gerçek zamanlı olarak kullanıcıya bildirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a real-time image processing based detection system can detect errors occuring during 3D printing production, the system can also inform the user via wireless connection also the system allows the remote control to the 3D Printer from anywhere. User could perform any changes in the parameters such as Temperature, Layer Height, Speed etc. The system will help users to get rid of any material or time loses by warning when the common 3D printing issues which are“Spaghetti”,“Stringing”,“Over Extrusion”,“Under Extrusion”,“Sticking”,“Missing Layer”. By using this real-time image processing system the user will not lose time and also be notified when any error occurs.