Ortaöğretim matematik öğretmenlerinin geometri alanına ilişkin görüşlerinin farklı bileşenler açısından incelenmesi
Investigation of high school mathematics teachers' opinions on the field of geometry in terms of different components
  1. Tez No: 899287
  2. Yazar: MERYEM DİLARA ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmanın amacı ortaöğretim matematik öğretmenlerinin geometri öğrenme alanına yönelik görüşlerinin farklı bileşenler açısından incelenmesidir. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni kullanılmıştır. Farklı okul türlerinde çalışmakta olan 85 matematik öğretmeni çalışmanın örneklemini oluşturmaktadır. Toplanan verilerin analizinde içerik analizi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, öğretmenlerin büyük bir çoğunluğu geometri içeriğinin ayrı bir ders olarak okutulmasına dair görüş bildirmişlerdir. Bu görüşe dair gerekçelerinden biri geometri konularının öğretim programında son konular olarak yer alması şeklindedir. Buna bağlı olarak özellikle 9. ve 10. sınıf geometri konularının büyük ölçüde ihmal edildiği veya konuların yüzeysel olarak ele alınmak zorunda kalındığı sonucuna ulaşılmıştır. Diğer taraftan, tek bir ders kapsamında yer alması gerektiğini savunan öğretmenler ise öğrencilerin geometriyi matematiğin içinde daha değerli bulabileceklerini ifade etmişlerdir. Ayrıca geometri için ayrılan ders saatlerinin yeterliliğine dair görüşlerde devlet okulları ve özel okullarda çalışan öğretmenler arasında farklı görüşler ortaya çıkmıştır. Devlet okullarında çalışan öğretmenlerin geometriye ayrılan ders saatlerini yeterli bulmama oranlarının özel okullarda çalışan öğretmenlerden daha yüksek olduğu görülmüştür. Özel okullarda çalışan öğretmenler geometri konuları için ayrı ders saatleri kullandıklarını belirtmişlerdir. Araştırmaya katılan öğretmenlerin büyük çoğunluğu, öğrencilerinin geometri başarı düzeylerini yetersiz bulduklarını ifade etmişlerdir. Öğretmenlere göre bu durumun arkasındaki sebepler; öğrencilerin hazırbulunuşluk seviyelerinin düşük olması ve geometrinin öğretim programındaki yeri olarak öne çıkmıştır. Ders kitabına yönelik bulgulardan elde edilen sonuçlarda, öğretmenlerin ders kitaplarını içerik bakımından yeterli bulmadıkları, özel okullarda farklı kaynak kitaplarının kullanılmaya yönlendirildiği, kitapların üniversiteye giriş sınavlarıyla paralellik göstermediği şeklindedir. Son yıllardaki kitapların eskiye göre daha iyi olduğu ama yine de değişikliğe ihtiyaç duyulduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine high school mathematics teachers' views on the field of geometry learning in terms of different components. In the study, case study design, one of the qualitative research methods, was used. 85 mathematics teachers working in different types of schools constitute the sample of the study. Content analysis was used to analyze the collected data. According to the research findings, the majority of teachers expressed their opinion that geometry content should be taught as a separate course. One of the justifications for this view is that geometry subjects are included as the last subjects in the curriculum. Accordingly, it was concluded that geometry subjects, especially in the 9th and 10th grades, were largely neglected or had to be dealt with superficially. On the other hand, teachers who argue that it should be included in a single course stated that students may find geometry more valuable within mathematics. In addition, different opinions emerged between teachers working in public and private schools regarding the adequacy of lesson hours allocated for geometry. It has been observed that the rate of teachers working in public schools finding the course hours allocated to geometry to be insufficient is higher than that of teachers working in private schools. Teachers working in private schools stated that they use separate lesson hours for geometry subjects. The majority of teachers participating in the research stated that they found their students' geometry achievement levels insufficient. According to teachers, the underlying reasons behind this situation are attributed to the low readiness levels of students and the prominence of geometry within the curriculum. The findings regarding the textbook reveal that teachers find the content of the textbooks inadequate, particularly in terms of their alignment with university entrance exams. It is noted that different supplementary textbooks are being recommended, especially in private schools. While textbooks in recent years are considered to be better compared to older ones, there is still a recognized need for further improvement and modification.