Utilizing convolutional neural networks for temperature-based analysis of two-dimensional ising model configurations
Evrişimli sinir ağı ile 2-boyutlu ısing model konfigürasyonlarının sıcaklık temelli analizi
  1. Tez No: 899322
  2. Yazar: ONUR KEREM ÖZMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYLAN AKDOĞAN, PROF. DR. BORA IŞILDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışma, karmaşık fiziksel sistemlerle ilgili verileri sınıflandırmak için Evrişimli Sinir Ağları'nın uygulanmasını araştırmakta olup, özellikle İki Boyutlu Ising Modeli ve bu modelin sıcaklığa bağlı ferromanyetik davranışına odaklanmaktadır. Bu çalış- manın motivasyonu, sistemin farklı sıcaklık bölgelerinde (kritik altı, kritik ve kritik üstü sıcaklıklar) fazları ayırt edebilmek için Evişimli Sinir Ağlarının sınıflandırma be- cersini test etmektir. Üç farklı sinir ağı mimarisi uygulanmış ve performansları, simüle edilmiş konfigürasyonlardan oluşan bir veri kümesi kullanılarak değerlendirilmiştir. Sonuçlar, modellerin sıcaklıkla ilgili fazları tahmin etmede yüksek doğruluk sağladığını göstererek, Evrişimli Sinir Ağlarının karmaşık fiziksel sistemlerdeki örüntüleri yakala- madaki etkinliğini ortaya koymaktadır. Bu bulgular, Evrişimli Sinir Ağlarının fizik bilimlerindeki anlaşılmasına katkıda bulunmakta ve makine öğrenimi tekniklerinin diğer karmaşık sistemlere de potansiyel olarak uygulanabileceğini önermektedir. Gele- cekteki çalışmalar, model mimarilerinin iyileştirilmesine ve diğer örgü yapılarının analizine odaklanabilir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the application of Convolutional Neural Networks (CNNs) to classify data associated with complex physical systems, specifically focusing on the Two-Dimensional Ising Model and its temperature-dependent ferromagnetic be- haviour. The motivation behind this work is to leverage CNNs for distinguishing between phases of the system under different temperature regions: below critical, at critical, and above critical temperatures. Three distinct neural network architectures were implemented, and their performance was evaluated using a dataset of simulated configurations. The results demonstrate that the models achieved high accuracy in predicting the temperature-related phases, indicating the effectiveness of CNNs in capturing physical patterns. These findings contribute to the understanding of CNNs in physical sciences and suggest that machine learning techniques could potentially be applied to other complex systems. Future work might focus on refining the model architectures and extending the analysis to other types of lattice structures.