Sınıf öğretmenlerinin Burdur Gölü'ne ilişkin metaforik algıları: Burdur şehri örneği
Metaphorical perceptions of classroom teachers regarding Lake Burdur: The case of Burdur city
- Tez No: 899347
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırma ile Burdur ili merkez sınıf öğretmenlerinin Burdur Gölü'ne ilişkin metaforik algıları belirlenmiş, ayrıca cinsiyet, yaş, kıdem yılı, eğitim durumu ve Burdur Gölü'ne gitmiş olma durumu gibi farklı değişkenler açısından incelenmiştir. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden fenomenoloji (olgubilim) deseni olarak tasarlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2022-2023 öğretim yılında Burdur il merkezinde devlet okullarında görev yapan 123 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada veriler, açık uçlu sorulardan oluşan“Görüşme Formu”ile elde edilmiştir. Araştırmada elde edilen verilerin analizi için içerik analizi kullanılmıştır. Burdur ili merkez sınıf öğretmenlerinin Burdur Gölü'ne ilişkin 74 adet metafor geliştirdikleri görülmektedir. Sınıf öğretmenlerinin geliştirdikleri metaforlar benzerlik bakımından kategorilere ayrıldığında 5 kavramsal kategori elde edilmiştir. Bu kategoriler“Giderek yok olması”,“Kaderine terk edilmiş”,“Yaşam kaynağı”,“Güzel duygular uyandırması”ve“Burdur'un sembolü”olarak belirlenmiştir. En çok geliştirilen metaforlar hayat, Burdur'un nefesi, can damarı, Burdur'un sembolü ve bataklık olduğu görülmüştür. Ayrıca en çok geliştirilen metafor“Yaşam kaynağı”kategorisinde bulunmaktadır. Bu durum Burdur Gölü'nün Burdur ili için çok önemli olduğunu ortaya koymaktadır.“Giderek yok olması”sınıf öğretmenlerinin en çok metafor geliştirdiği ikinci kategoridir. Bu durum Burdur Gölü'nün kuruyup yok olmaya başladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This research identifies the metaphorical perceptions of primary school teachers in the central district of Burdur regarding Lake Burdur. Additionally, it examines various variables such as gender, age, years of experience, educational background, and whether they have visited Lake Burdur. The research is designed as a phenomenological (phenomenology) pattern, which is one of the qualitative research methods. The study group of the research consists of 123 classroom teachers working in public schools in the center of Burdur during the 2022-2023 academic year. In the research, the data were obtained through an“Interview Form”consisting of open-ended questions. Content analysis has been used for the analysis of the data obtained in the research. It has been observed that the primary school teachers in the central district of Burdur have developed 74 metaphors related to Lake Burdur. When the metaphors developed by classroom teachers are categorized based on similarity, five conceptual categories have been obtained. These categories have been identified as“Gradually disappearing,”“Abandoned to its fate,”“Source of life,”“Evoking beautiful feelings,”and“Symbol of Burdur.”The most developed metaphors are seen to be life, the breath of Burdur, the lifeline, the symbol of Burdur, and the swamp. Additionally, the most developed metaphor is found in the“Source of Life”category. This situation reveals that Lake Burdur is very important for the province of Burdur.“The 'gradual disappearance' is the second category in which classroom teachers develop metaphors the most.”This situation indicates that Lake Burdur is starting to dry up and disappear.