Denizcilik sektöründeki riskler ve sigortalama
Risks and insurance in the maritime industry
- Tez No: 899361
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ŞAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Sigortacılık, Marine, Insurance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Dünya yüzenin üçte ikisi sularla kaplıdır. Bu durum denizyolu taşımacılığının en eski ulaşım yolu olmasında önemli sebeplerinden biridir. Kıtalar arası köprüler olan gemiler, taşıdıkları devasa yüklerle insan ihtiyaçlarının karşılanmasına ve yapılması planlanan üretime katkı sağlamaktadır. Günümüzde denizyolu taşımacılığının diğer taşımacılık türlerine göre daha ucuz olması, şirketler için ekonomik ve finansal olarak tercih edilebilir konumdadır. Dünya ticaretinin omurgası denizyolu taşımacılığı tarafından oluşturulmaktadır. Kıtalar arası bir ulaşım türü olan denizyolu taşımacılığı açık denizlerde birçok riziko ile karşı karşıya gelebilmektedir. Hava muhalefeti, denizde haydutluk, teknik problemler, yangın, patlama, çatma, gemi adamlarının sağlık problemleri, doğal felaketler, limanda meydana gelebilecek olaylar, ticari ve finansal riskleri gibi birçok faktör söz konusu ulaşım sektörünü doğrudan ve dolaylı olarak etkileyebilmektedir. Denizyolu taşımacılığında taşınan emtianın, geminin, gemi adamlarının, çevrenin ve bunun gibi birçok bileşenin meydana gelebilecek risklere karşı korunabilmesi, aynı zamanda meydana gelen zararın tazmin edilebilmesi için sigorta ortaya çıkmıştır. Ülkemiz üç tarafı denizlerle çevrili olması ve konumu itibariyle kendi içinde büyük bir ticari potansiyeli barındırmaktadır. Asya ve Avrupa arasında olmasıda bu potansiyelin göstergesidir. Denizyolu taşımacılığı kendi bünyesinden birçok sektöre ayrılmış olup, Ülkemizin istihdamına katkı sağlamaktadır. Kurvaziyer turizmi, Gemi inşaatı, gemi sökümü Ekoturiz gibi sektörler akla ilk gelenlerdir. Denizyolu taşımacılığı yapısı gereği bünyesinde birçok risk barındırmaktadır. Denizyolu taşımacılığında faaliyet gösteren şirketler olası zararlardan kaçınabilmek içi yük sigortaları, tekne ve makine teçhizat sigortaları, tekne yapım sigortaları ve sorumluluk sigortaları adı altında sigorta poliçelerine başvurabilmektedirler. Bununla birlikte ülkemizde faaliyet gösteren birçok sigortacılık şirketi vardır. Sigortacılığın başlangıcı denizyolu taşımacılığından çıkmış olsada bugün deprem sigortası, taşıt sigortası, hayat sigortası gibi birçok alt bölümlere ayrılmış geniş bir alana sahiptir. Bu çalışmamızda denizyolu taşımacılığı sektörünün durumu, riskleri, yasal düzenlemeleri ve sigorta ile ilgili bilgilere yer verilmiştir. Ülkemizde denizcilik alanında 2017-2021 yılları arasında yapılan sigortalarla ilgili değerlendirmeler yapılmıştır. Bu dönemde, Türkiye'deki sigortacılık sektörünün Dünya çapında kapanmalara sebep olan pandemi salgınından etkilendiği görülmüştür. Yalnız bu etkilenme uzun sürmemiş, Dünyanın ihtiyacı olan malların nakli için taşımacılık hizmetine olan ihtiyaç dolayısıyla eski seviyesine çok hızlı bir şekilde dönmüştür. Sigorta şirketleri, deniz kazalarında oluşan hasarları kapsayan poliçeler satın alan müşterilerine tazminat ödemektedirler. Ancak herhangi bir deniz kazası sonrası sigorta şirketlerinin ödediği tazminat oranı değişebilmektedir. Bununla birlikte deniz kazasının sigorta şirketlerince ayrıntılı olarak incelenmesi tazminat oranlarını değiştirebilmektedir. Türkiye sigorta sektörünün prim üretimi son dört yılda sürekli artış göstermiştir. Özellikle 2020 yılında salgın etkisiyle birlikte prim üretiminde önemli bir artış yaşanmıştır. Bu durum, sigorta sektörünün büyümesi ve gelişmesi açısından olumlu bir göstergesi olmuştur.
Özet (Çeviri)
Two-thirds of the Earth's surface is covered with water. This is one of the important reasons why maritime transportation is the oldest means of transportation. Ships, which are intercontinental bridges, contribute to meeting human needs and planned production with the huge loads they carry. Today, maritime transportation is cheaper than other types of transportation, making it economically and financially preferable for companies. The backbone of world trade is formed by maritime transport. Maritime transportation, which is a type of intercontinental transportation, can face many risks on the high seas. Many factors such as adverse weather conditions, piracy at sea, technical problems, fire, explosion, crash, health problems of seafarers, natural disasters, events that may occur in the port, commercial and financial risks can directly and indirectly affect the transportation sector in question. Insurance has emerged in order to protect the goods carried in maritime transportation, the ship, the seafarers, the environment and many other components against the risks that may occur, and to compensate for the damage incurred. Our country has a great commercial potential due to its location and being surrounded by seas on three sides. The fact that it is between Asia and Europe is an indication of this potential. Maritime transportation is divided into many sectors and contributes to the employment of our country. Sectors such as cruise tourism, shipbuilding, ship dismantling and ecotourism are the first ones that come to mind. Maritime transportation carries many risks due to its nature. Companies operating in maritime transportation can apply for insurance policies under the name of cargo insurance, hull and machinery equipment insurance, boat construction insurance and liability insurance in order to avoid possible damages. However, there are many insurance companies operating in our country. Although the beginning of insurance was in maritime transportation, today it has a wide area divided into many subsections such as earthquake insurance, vehicle insurance and life insurance. In this study, information about the situation, risks, legal regulations and insurance of the maritime transportation sector is included. Evaluations were made regarding the insurances made in the maritime field in our country between 2017 and 2021. During this period, it was observed that the insurance sector in Turkey was affected by the pandemic outbreak, which caused closures around the world. However, this impact did not last long, and it returned to its previous level very quickly due to the need for transportation services to transport the goods needed by the world. Insurance companies pay compensation to their customers who purchase policies covering damage caused by maritime accidents. However, after any maritime accident, the compensation rate paid by insurance companies may change. However, detailed examination of the maritime accident by insurance companies may change the compensation rates. Premium production of the Turkish insurance industry has increased continuously in the last four years. Especially in 2020, there was a significant increase in premium production due to the impact of the epidemic. This has been a positive indicator for the growth and development of the insurance industry.