Güzel sanatlar liseleri iki boyutlu sanat atölye dersinde sürdürülebilirlik ve bir uygulama örneği(Kütahya Ahmet Yakupoğlu Güzel Sanatlar Lisesi örneği)
Sustainability and an application example in fine arts high schools two-dimensional art workshop course(Kütahya Ahmet Yakupoğlu Fine Arts High School example)
- Tez No: 899362
- Danışmanlar: PROF. DR. SELDA MANT MENAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Sürdürülebilirlik, doğal kaynakları koruyarak gelecek nesillerin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için bugünün ihtiyaçlarını karşılayan faaliyet gösterme ilkesidir. Sürdürülebilir uygulamalar ise, sanat eğitimi sürecinde öğrencilerin yaratıcı yeteneklerini geliştirirken çevresel ve toplumsal farkındalığı artırmayı hedefleyen önemli bir yaklaşımdır. Araştırmanın, sürdürülebilir malzeme ve tekniklerin kullanımı ile öğrencilere geri dönüştürülebilir ve çevre dostu materyallerle çalışma deneyimi kazandırmayı, öğrencilerin doğal kaynakları verimli kullanılmasına katkı sağlayacağı düşünülmüştür. Kütahya Ahmet Yakupoğlu Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü 12. Sınıf 33 öğrenci ile yürütülen bu araştırma,“İki Boyutlu Sanat Atölye”derslerinde sürdürülebilir uygulamaların eğitimsel etkileri ve öğrencilerin sürdürülebilir sanat pratiğine katkılarını incelemektedir. Araştırmada, Güzel Sanatlar Liseleri Resim Bölümü İki Boyutlu Sanat Atölye Dersinde“Sürdürülebilirlik”teması işlenerek; atölyelerde atık yönetimi uygulamalarının benimsenmesi, öğrencilerin yaratıcı süreçlerinde atıkları minimize etmeleri ve ileri dönüşüm pratikleriyle çalışarak sürdürülebilir bir sanat pratiği geliştirmeleri amaçlanmıştır. Uygulanacak çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden eylem araştırması deseni kullanılarak, doküman inceleme ve literatür tarama ile konu hakkında bilgi edinilmiştir. Uygulanan eylem araştırmasında, 12. Sınıf İki Boyutlu Sanat Atölye dersi yıllık planı doğrultusunda“Dönüştürme”konusu sürdürülebilir sanat etkinlikleri ile ilişkilendirilerek haftalık ders planları oluşturulmuştur. Araştırmanın sonucunda,“İki Boyutlu Sanat Atölye”derslerinde sürdürülebilir uygulamaların öğrencilerin çevresel ve toplumsal duyarlılıklarını artırarak yaratıcılıklarını teşvik ettiği belirtilmiştir. Sürdürülebilir malzemelerin ve tekniklerinkullanımının, öğrencilere ileri dönüştürülebilir ve çevre dostu materyallerle çalışma deneyimi kazandırdığı görülmüştür. Bu durum ayrıca, öğrencilerin doğal kaynakları verimli kullanmayı öğrenmelerine ve çevresel etkilerini azaltmalarına katkı sağlamıştır. Araştırmanın, Güzel Sanatlar Liseleri İki Boyutlu Sanat Atölye derslerinde sürdürülebilir uygulamaların öğrencilerin sanatsal ve çevresel farkındalıklarını artırarak daha bilinçli bireyler olarak yetişmelerine katkı sağladığını ortaya koymaktadır. Bu uygulamalar, sanat eğitiminin sürdürülebilirlik odaklı bir yaklaşımla zenginleştirilmesiyle genç sanatçıların gelecekte toplumsal ve çevresel konularda öncü roller üstlenmelerine olanak tanır.
Özet (Çeviri)
Sustainability is the principle of operating that meets the needs of today in order to meet the needs of future generations while preserving natural resources. Sustainable practices are an important solution to enrich creative developments and increase social growth in the art education process. In the research, it was considered to combine the use of sustainable materials and technologies, to gain experience in working with recyclable and environmentally friendly materials, and to contribute to the efficient use of natural resources in the world. In this research conducted with 33 students from the 12th grade painting department of Kütahya Ahmet Yakupoğlu Fine Arts High School, sustainable educational activities in“Two-Dimensional Art Workshop”courses and their contributions to ongoing art practice are examined. In the research, the theme of“Sustainability”was discussed in the TwoDimensional Art Workshop Course of Fine Arts High Schools; Adopting waste management practices in workshops enables them to minimize waste in a multitude of creative growths and develop a sustainable art practice through upcycling practices. In the study to be carried out, action research pattern, one of the qualitative research methods, was used to obtain information about the subject through document review and literature review. In the applied action research, weekly lesson plans were created by associating the“Transformation”topic with sustainable art activities in line with the annual plan of the 12th Grade Two-Dimensional Art Workshop course. It has been stated that sustainable practices in“Two-Dimensional Art Workshop”courses increase students' environmental and social awareness and encourage their creativity. The use of sustainable materials and techniques has given students experience working with upcyclable and environmentally friendly materials. This has contributed to students learning how to use natural resources efficiently and reducing their environmental impact. As a result, the thesis reveals that sustainable practices in the Two-Dimensional Art Workshop courses of Fine Arts High Schools contribute to students' growth as more conscious individuals by increasing their artistic and environmental awareness. These practices enrich art education with a sustainability-oriented approach, allowing young artists to take leading roles in social and environmental issues in the future.