Grafiti sanatının geçmişten günümüze tarihsel bağlamda incelenmesi
Investigation of graffiti art in historical context from past to present
- Tez No: 899365
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR YAZKAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET: Tarihsel süreçte bazen bir yansıtma aracı bazen de anlatımcı bir dil olarak kronolojik bir biçimde birbirine tepkili olsa da birbirinden beslenerek gelişen ya da bütün alışılagelen düşünceleri ve bilgileri kökten yıkarak oluşan bir olgudur sanat. Sanat ayrıca sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomik olaylardan etkilenen ve bu durumları değerlendiren ya da bu gibi durumların tamamen değişmesine katkı da sağlayan estetik bir güçtür. Bu bağlamda sokak yazısı ya da evrensel anlamda kabul gören adıyla graffiti ve sokak sanatı kökeni bakımından tarih öncesi devirlere kadar uzanmaktadır. Zamanla kent ve metropollere sıkışıp kalan bireylerin varoluşunu haykırdığı ve provakatif mesajlar verdiği kamusal alanlar seyirciyi aracısız bir şekilde sanatla buluşturan estetik mekanlar haline dönüşmüştür. Bu çalışmada grafiti ve sokak sanatının kuramsal çerçeveye göre tanımı, farklılıklar ve benzerlikleri; sanat tarihsel arka plan geçmişine göre teknik ve estetik gelişim süreci ile toplumsal otorite ile çatışmalı diyalogunun Türkiye'deki graffiti ve sokak sanatına yansıması sanatçılar ve eser üzerinden araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT: In the historical process, art is a phenomenon that develops in a chronological manner, sometimes as a means of reflection and sometimes as an expressive language, although it reacts to each other in a chronological manner, it is a phenomenon that develops by feeding each other or by radically destroying all conventional thoughts and knowledge. Art is also an aesthetic power that is influenced by socio-cultural and socio-economic events and that evaluates these situations or contributes to the complete change of such situations. In this context, street writing, or graffiti and street art with its universally accepted name, dates back to prehistoric times in terms of its origin. Over time, public spaces where individuals trapped in cities and metropolises shout their existence and give provocative messages have turned into aesthetic spaces that bring the audience together with art in an unmediated way. In this study, the definition, differences and similarities of graffiti and street art according to the theoretical framework, the technical and aesthetic development process according to the art historical background, and the reflection of the conflictual dialogue with social authority on graffiti and street art in Turkey are investigated through artists and works.