Yerel yönetişim modeli olarak kent konseyleri: Kütahya Kent Konseyi örneği
City councils as a local governance model: The Example of Kütahya city council
- Tez No: 899366
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Yeni yönetişim anlayışı ile birlikte katılıma dayalı yönetişim anlayışı benimsenmiş ve böylece hesap verilebilir, şeffaf, denetlenebilir yönetişim sürecine geçilmiştir. Kent konseyleri yerel yönetişim sürecinde yer almakta ve yönetişimin gerçekleşebilmesi için etkili bir mekanizma olarak varlık göstermektedir. Çok aktörlü bir yönetim yapısının amaçlandığı yönetişim kavramı“sürdürülebilir bir dünya”deyimini temele almaktadır. 1992 Rio Yeryüzü Zirvesi'nin sonucunda ortaya çıkan Gündem 21'in 28. bölümü doğrultusunda Yerel Gündem 21'lerin kurulması söz konusu olmuştur. Ardından HABITAT II Zirvesi'nde devletler Yerel Gündem 21'i ülkelerinde uygulama kararına varmışlardır. Bu gelişmelerin ardından Türkiye'de kent konseyleri oluşturulmuştur. Türkiye'de kent konseyleri farklı adlarla varlığını sürdürmüş olsa da 5393 Sayılı Belediye Kanunu ve Kent Konseyi Yönetmeliği'nin ardından yasal zeminde yerini alması ile birlikte Belediye Kanunu'nun 76. maddesi gereğince 2006 yılında kurulması zorunlu hale getirilmiştir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Kent Konseyi ile yakından ilişkisi bulunan yönetişim kavramı üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, Kent Konseyi, Kent Konseyi tarihsel süreci ve yapısı, Kent Konseyi Yönetmeliği, Gündem 21 ve Yerel Gündem 21 konularına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise Kütahya Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyeleri ile yerel yönetişim doğrultusunda hazırlanan sorular çerçevesinde mülakat çalışması gerçekleştirilmiştir. Bu doğrultuda çalışmada amaçlanan; Türkiye'de yerel yönetişimin uygulama araçlarından biri olan kent konseylerini Kütahya Kent Konseyi çerçevesinde ele almaktır.
Özet (Çeviri)
With the new governance approach, a participation-based governance approach was adopted and thus, an accountable, transparent and auditable governance process was initiated. City councils are involved in the local governance process and exist as an effective mechanism for the realization of governance. The concept of governance, which aims at a multi-actor management structure, is based on the phrase“a sustainable world”. Local Agenda 21s were established in line with the 28th chapter of Agenda 21, which emerged as a result of the 1992 Rio Earth Summit. Then, at the HABITAT II Summit, states decided to implement Local Agenda 21 in their countries. Following these developments, city councils were formed in Turkey. Although city councils have continued to exist under different names in Turkey, their establishment became mandatory in 2006, in accordance with Article 76 of the Municipality Law, after they took their place on a legal basis following the Municipality Law No. 5393 and the City Council Regulation. The study consists of three parts. In the first part, the concept of governance, which is closely related to the City Council, is emphasized. In the second part, the subjects of the City Council, the historical process and structure of the City Council, the City Council Regulation, Agenda 21 and Local Agenda 21 are included. In the third part, an interview was conducted with Kütahya City Council Executive Board Members within the framework of questions prepared in line with local governance. In this regard, the aim of the study is; The aim is to discuss city councils, which are one of the implementation tools of local governance in Turkey, within the framework of the Kütahya City Council.