Grafiti sanatında yer alan tasarım öğelerinin illüstrasyon, renk ve biçim yönünden incelenmesi
Examination of design elements in the art of graffiti in terms of illustration, color and style
- Tez No: 582093
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENAY ALSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Tarihsel süreci içerisinde graffiti, günümüz modern haline ulaşıncaya dek belli evrelerden ve evrimlerden geçmiştir. Tasarımsal öğelerin etkisinde kalmış, daha modern bir ifade şekli için ilerleme katetmiştir. Evrilme sürecinde modern akımların da etkisinde kalan graffiti, bu akımların teknik ve üsluplarından da etkilenmiştir. Tasarım öğelerinin genişlemesi graffitinin de içinde kullanılan desenlerin gelişmesine ve çeşitlenmesine olanak sağlamıştır. İllüstrasyon bu bağlamda graffitinin ayrılmaz bir parçası olmuş, çizimlerde graffiticilerin sıklıkla başvurduğu bir desen türü haline gelmiştir. İllüstrasyon graffiti içerisinde, harf, yazı ve karakter çizimlerinin gerekli bölgelerinde süsleyici ve tamamlayıcı bir öğe olarak kullanılmıştır. Modern bir başkaldırı sanatı olan graffiti, illüstrasyon deseninin ifadesel gücünü çizimlerde mesaj verici olarak da etkili bir biçimde kullanmıştır. Tipografide ve karakter çizimlerinde biçimsel gelişmeler görülmüş, günümüzde renk skalalarının artması ile çizimde birçok özgün renklere de yer verilmiştir. Renksel ve biçimsel gelişmeler yapılacak çalışmanın kalitesini, orjinalliğini, özgünlüğünü ve görselliğini arttırmaktadır. Özgür renk ve biçim kullanımı ile sanatçı, gelişim göstermiş graffiti sanatı içerisinde kendini ve sanatını daha detaylı, özgün ve yaratıcı şekilde ifade edebilmiştir. Teknolojinin etkisiyle dijital ortamda çalışmalar gerçekleştiren graffiti, sanatçının dijital eskiz defteri görevini görmüştür. Aynı zamanda tez içerisinde günümüz graffiti sanatçılarının eserlerine, bilgilerine ve kendileri hakkındaki ifadelerine de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In its historical course, graffiti went through certain stages and evolution until it has reached its current modern form. It remained under the effect of design elements and made progress for a more modern way of expression. Graffiti, which was also under the influence of the modern movements during its evolution process, was affected by the techniques and styles of these movements. Expansion of the design elements has enabled the development and diversification of the patterns used also within graffiti. In this sense, illustration has become an inseparable part of graffiti and turned into a type of pattern frequently applied by the graffiti drawers in their drawings. Illustration has been used as a decorative and complimentary element in the necessary areas of the letter, script and character drawings within graffiti. Being a modern art of rebellion, graffiti has effectively used the expressive power of the illustration pattern as a message giver as well. Stylistic developments have been observed in typography and character drawing, and specific colors were used in drawings thanks to the varying color scale today. Color and stylistic developments increase the quality, originality, specificity and visuality of the study to be conducted. With the free usage of colors and styles, artists could express themselves and their art within the developed art of graffiti in a more detailed, unique and creative way. Graffiti, which had activities on the digital media, has played a role as a sketch book of the artist. At the same time, works of today's graffiti artists, information about them and their expressions related to themselves are also stated in the thesis.