Test description generation from software requirements and performance analysis: Application of advanced NLP models
Yazılım gereksinimlerinden test tanımı üretimi ve performans analizi: Gelişmiş NLP modellerinin uygulaması
- Tez No: 899381
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL ÇİMTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: TED Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Yazılım testi, yazılım geliştirme yaşam döngüsünde kritik öneme sahiptir. Bir yazılımın belirlenen işlevsellik, performans ve kaliteyi sağlayıp sağlamadığını doğrulayan bir süreçtir. Yazılım testi, hataların erken tespitine olanak tanıyarak düzeltme ihtimalinin düşük olduğu bir aşamada müdahale etme olanağı sağlar ve böylece geliştirme sürecinin gereksiz yere yeniden kesintiye uğramasını önler. Ayrıca, iyi test edilmiş yazılım, müşteri için uzatılmış destek ve bakım maliyetlerini azaltır ve uzun süreli kullanım, bakım maliyetlerinin ve yasal risklerin azalmasına olanak tanır. Başka bir deyişle yazılım testi, yazılımın kalitesini artırır ve maliyetleri azaltır. Ancak etkili bir test süreci için testlerin yapılması tek başına yeterli değildir; testleri detaylandıran kaliteli test tanımlarına ihtiyaç duyar. Test tanımları test süreçlerini standartlaştırır, olası test senaryolarını kaydeder ve beklenen test sonuçlarını sunar. Test tanımı yazmak zaman alıcı, uzmanlık isteyen bir süreçtir ve insan hatasına açıktır. Bu nedenle test tanımlarının kişiden bağımsız, hızlı ve doğru bir şekilde otomatik olarak oluşturulması bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu tezde, yazılım gereksinimlerinden test tanımlarının daha hızlı ve kaliteli bir şekilde üretilmesi amaçlanmış olup, literatürde önceden eğitilmiş modeller arasında yer alan NLP modelleri, hazırlanan veri setleri ile ince ayar yapılarak eğitilmektedir. Yapılan çalışmalar ve analizler sonucunda yazılım gereksinimlerinden test tanımlarını kaliteli ve daha hızlı bir şekilde oluşturmanın mümkün olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Software testing is of critical importance in the software development life cycle. It is a process that verifies whether software provides the specified functionality, performance, and quality. Software testing enables early detection of errors, providing opportunities to intervene at a stage when their correction is more feasible, thus preventing unnecessary interruptions in the development process. In addition, well tested software reduces extended support and maintenance costs for the customer, and long-term use result in lower maintenance costs and legal risks. In other words, software testing increases the quality of software while reduces costs. However, performing tests alone is not enough for an effective testing process; it requires quality test descriptions that detail the tests. Test descriptions standardize testing processes, record possible test scenarios, and present expected test results. Writing a test description is a time-consuming process that requires expertise and is open to human error. Therefore, it has become a necessary for test descriptions to be automatically generated independently of the person, quickly, and accurately. In this thesis, it is aimed to produce test descriptions from software requirements in a faster and higher quality manner using NLP models, which are among the pre-trained models in the literature that have been fine-tuned with the prepared datasets. As a result of the studies and analyses, it has been observed that it is possible to create a test description from software requirements faster and higher-quality.