Pulmoner metastazektomi uygulanan hastalarda sağkalımı etkileyen faktörlerin retrospektif analizi
A retrospective analysis of the factors affecting survival in patients undergoing pulmonary metastasectomy
- Tez No: 899395
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SAMİ BAYRAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Cerrahisi, Thoracic Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Giriş ve Amaç: Akciğerin metastatik tümörleri primer malign tümörlerin sistemik metastazlarının bir parçası olmakla birlikte, özellikleri bakımından ayrı olarak incelenmesi gereken durumdur. Tedavi seçenekleri kemoterapi, radyoterapi, hedefe yönelik tedaviler, hormon tedavisi ve cerrahi olarak metastazın çıkarılmasıdır. Pulmoner metastazektomilerin sağkalıma olumlu katkıları olduğu bilinmektedir. Çalışmamızda akciğerin metastatik tümörlerinde metastazektominin yeri ve sağkalımı etkileyen prognostik faktörler araştırıldı. Yöntem: Çalışmamıza 2012 ile 2022 yılları arasında Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Kliniğinde pulmoner metastazektomi yapılmış 234 hasta dahil edildi. Primer tümörü kontrol altında olan, ekstra torasik metastazı olmayan ve komplet rezeksiyon uygulanan hastalar çalışmaya dahil edildi. Tanısal işlemler ve inkomplet rezeksiyonlar çalışma dışı bırakıldı. Olgular yaş, cinsiyet, primer tümörün histopatolojik tipi, radyolojik bulguları, cerrahi yaklaşım, preoperatif, perioperatif nodül sayıları ve sağkalım süreleri açısından değerlendirildi. Bulgular: Hastaların 126'sı (%53,8) erkek, 108'i kadın (%46,2) idi. En küçük yaş 18, en büyük yaş 81 idi. Yaş ortalaması 56 olarak hesaplandı. Tüm olgulara toplamda 305 cerrahi girişim uygulandı. En sık uygulanan cerrahi yaklaşım 216 (%70,8) olguda Videotorakoskopi (VATS) idi. İkinci sıklıkla uyguladığımız cerrahi girişim 86 (%29,2) olguda posterolateral torakotomi idi. Pulmoner metastazektomi uygulanan olguların 1 yıllık sağkalım %92,7; 3 yıllık %53 ve 5 yıllık %30,7 olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Despite the fact that metastatic tumours of the lung form part of the wider category of systemic metastases of primary malignant tumours, it is recommended that this subject be examined separately due to its distinctive characteristics. Treatment options include chemotherapy, radiotherapy, targeted therapies, hormone therapy and surgical removal of metastases. Pulmonary metastasectomies are known to have a favourable effect on survival. The aim of our study is to investigate the role of metastasectomy in metastatic tumours of the lung and prognostic factors affecting survival. Method: The study included a cohort of 234 patients who underwent pulmonary metastasectomy at Bursa Uludağ University Faculty of Medicine, Department of Thoracic Surgery between 2012 and 2022. The study included patients whose primary tumour was under control, who had no extra-thoracic metastases and who underwent complete resection. Patients were excluded if they underwent incomplete resection, had diagnostic procedures or if extra-thoracic metastases were detected. The clinical characteristics of the patients were evaluated, including age, sex, the histopathological type of the primary tumour, radiological findings, surgical approach, the number of nodules present pre-operatively and peri-operatively, and survival.. Results: 126 (53.8%) of the patients were male and 108 (46.2%) were female. The youngest age was 18 years and the oldest age was 81 years. The mean age was calculated as 56 years. A total of 305 surgical interventions were performed in all cases. The most common surgical approach was videothoracoscopy (VATS) in 216 (70.8%) cases. The second most common surgical approach was posterolateral thoracotomy in 86 (29.2%) cases. In our study, 1-year survival was 92.7%, 3-year survival was 53% and 5-year survival was 30.7% in patients who underwent pulmonary metastasectomy.