Veri zarflama yöntemiyle seçilmiş havayolu işletmelerinin emisyon ve enerji etkinlik analizleri
Emission and energy efficiency analysis of selected airline companies with data envelopment method
- Tez No: 899398
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR HİKMET KARAKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sivil Havacılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Havayolu endüstrisi, enerji tüketimi ve karbon emisyonları açısından kritik bir öneme sahiptir. Emisyon azaltma hedeflerine ulaşmak için enerji verimliliğinde sürdürülebilir iyileştirmeler yapılması gerekmektedir. Havayolu verimliliği, Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) 1978 Havayolu Serbestleştirme Yasası'nın yürürlüğe girmesinden bu yana hem akademisyenler hem de sektör analistleri arasında yoğun ilgi gören bir araştırma alanı olmuştur. Zamanla havayolu verimliliğine yönelik araştırmalar daha geniş coğrafi bölgeleri kapsayacak şekilde yayılmış ve çeşitli disiplinlerden yeni araştırmacılar bu alana katkıda bulunmaya devam etmiştir. Diğer yandan, veri zarflama analizi araştırmacılar tarafından yaygın olarak kullanılan yöntemlerden biri olmuştur. Bunlara ek olarak, çalışmaların giderek karbon emisyonları, uçuş gecikmeleri ve çevresel etkiler gibi istenmeyen çıktıları içermesi nedeniyle, birçok araştırma havayolu performansının ölçümü ve analizi gibi konuları kapsamaktadır. Bu çalışma, 2022 yılı verilerini kullanarak 10 büyük ABD havayolu şirketlerinin enerji ve sürdürülebilir etkinlik analizini sunmaktadır. Analizde Charnes, Cooper ve Rhodes (CCR) ile Banker, Charnes ve Cooper (BCC) modelleri kullanılarak Veri Zarflama Analizi (VZA) uygulanmıştır. Ayrıca, Ölçeğe Göre Sabit Getiri (CRS) ve Ölçeğe Göre Değişken Getiri (VRS) analizleri değerlendirilmiştir. Sonuçlar, 2022 yılı havayolu verilerinin VZA analizi ile sektör genelinde yüksek etkinlik seviyelerini ve ölçeklendirme yoluyla iyileştirme fırsatlarını ortaya koymuştur. Bu düzenlemeler, teknolojik iyileştirmelerle birlikte, sektörün ekonomik sağlığını korumak ve çevresel yönetimini geliştirmek için kritik öneme sahiptir. Elde edilen bulguların, gelecekteki araştırma konuları ve yönelimleri için önemli bir rehberlik sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The airline industry is critical in terms of energy consumption and carbon emissions. Sustainable improvements in energy efficiency are required to achieve emission reduction targets. Since the enactment of the Airline Deregulation Act of 1978 in the United States (US), airline efficiency has been a research area of intense interest among both academics and industry analysts. Over time, research on airline efficiency has expanded to cover wider geographical regions and new researchers from various disciplines have continued to contribute to the field. On the other hand, data envelopment analysis has become one of the most widely used methods by researchers. In addition, as studies increasingly include undesirable outputs such as carbon emissions, flight delays and environmental impacts, many studies cover topics such as the measurement and analysis of airline performance. This study presents an energy and sustainable efficiency analysis of 10 major US airlines using data through 2022. Data Envelopment Analysis (DEA) is applied in the analysis using Charnes, Cooper and Rhodes (CCR) and Banker, Charnes and Cooper (BCC) models. In addition, Constant Return to Scale (CRS) and Variable Return to Scale (VRS) analyses were evaluated. The results reveal high levels of efficiency across the sector with DEA analysis of airline data for 2022 and opportunities for improvement through scaling. These adjustments, together with technological improvements, are critical to maintain the economic health of the sector and improve its environmental management. The findings are expected to provide important guidance for future research topics and directions.