Atık traverten tozu ve sodyum lignosülfonatın depolama sahası sızıntı sularından potansiyel olarak toksik metallerin uzaklaştırılmasındaki etkinliğinin araştırılması
The investigation of waste travertine powder and sodium lignosulfonate on the efficacy of removal of potentially toxic metals from landfill leachates
  1. Tez No: 899408
  2. Yazar: FAWZI ABDULLAH ITTAHER OGORBAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AMIR HOSSEIN VAKILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Çöp sahası sızıntıları, uygun şekilde arıtılmadığı takdirde önemli bir çevre tehdidi oluşturan potansiyel olarak toksik metallerin karmaşık bir karışımını içerir. Bu çalışma, atık travertenin sodyum lignosulfonat (NLS) ile birlikte, Depolama Sahası sızıntı sularından ağır metallerin uzaklaştırılması için yeni ve uygun maliyetli bir adsorban olarak kullanılmasının etkinliğini araştırmaktadır. Plazma Çift Bağlantılı (ICP) spektroskopisi, farklı koşullar altında (pH seviyeleri (3, 7 ve 11), sarsma hızı (100, 175 ve 250 rpm), sarsma süresi (30, 75 ve 120 dakika) ve katkı maddesi konsantrasyonları (0.1, 0.3 ve 0.5g traverten)) sızıntının çevresel bütünlüğüne değerli bilgiler sağlamak için kullanıldı. Deneysel veriler daha sonra Minitab yazılımında Yanıt Yüzey Metodolojisi (RSM) yöntemi kullanılarak analiz edildi, nihai sonuçlar çıkarıldı ve ilgili grafikler oluşturuldu. Bu çalışmanın bulguları, Depolama Sahası sızıntılarının iyileştirilmesinde NLS ve atık travertenin etkinliği hakkında daha iyi bir anlayışa katkıda bulunarak çevre yönetimi ve atık işleme stratejileri için değerli bilgiler sağlamaktadır. Sonuçlara göre, alüminyum (Al) ve kobalt (Co) için, NLS, travertene kıyasla daha yüksek adsorpsiyon kapasitesi göstermiş olup, sırasıyla %82.79 ve %88.88'lik giderim oranlarına ulaşmıştır. Aksine, potasyum (K) ve nikel (Ni) için traverten, NLS'ye göre genellikle daha yüksek etkinlik göstermiş, sırasıyla %57.89 ve %91.66 çıkarma oranlarına ulaşmıştır. Kalan elementler için, NLS ve travertenin performansı, belirli deneysel koşullardan etkilenmiştir. Her iki malzeme de belirli koşullar altında umut verici sonuçlar göstermiştir. Araştırma sonuçları, bu düşük maliyetli ve çevre dostu malzemelerin, atık sahası sızıntılarındaki ağır metal kirliliği gibi kritik bir sorunu çözme potansiyelini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Landfill leachates contain a complex mixture of potentially toxic metals that pose a significant environmental threat if not properly treated. This study investigates the efficacy of using sodium lignosulfonate (NLS) and waste travertine as novel, cost-effective adsorbents for the removal of heavy metals from landfill leachates. Inductively Coupled Plasma (ICP) spectroscopy was employed to provide valuable insights into the environmental integrity of the leachate under varying conditions, including pH levels (i.e., 3, 7, and 11), shaking speed (i.e., 100, 175, and 250 rpm), shaking duration (i.e., 30, 75, and 120 minutes), and additive concentrations (0.1, 0.3, and 0.5 g of travertine). The experimental data were then analyzed using the Response Surface Methodology (RSM) method in Minitab software to extract the results and generate the corresponding graphs. The findings of this study contribute to a better understanding of the efficiency of NLS and waste travertine in the remediation of landfill leachates, providing valuable information for environmental management and waste treatment strategies. according to the results, for aluminum (Al) and cobalt (Co), NLS exhibited superior adsorption capacity compared to travertine with removal percentages of 82.79% and88.88 respectively. Conversely, for potassium (K) and nickel (Ni), travertine demonstrated generally higher efficacy than NLS with removal percentages of 57.89 and 91.66% respectively. For the remaining elements, the performance of NLS and travertine was influenced by the specific experimental conditions, with both materials showing promising results under certain circumstances. The research outcomes demonstrate the potential of these low-cost and environmentally friendly materials in addressing the critical issue of heavy metal contamination in landfill leachates.