Antalya ili travertenlerinin mekanik ve fiziksel özelliklerinin incelenmesi
Investigaion of the physical and mechanical properties of Antalya provience travertines
- Tez No: 316145
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA HİLMİ ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma Antalya ili travertenlerinin fiziksel ve mekanik olarak incelenmesi için Antalya'nın çeşitli bölgelerinden alınmış olan sondaj numunelerinin fiziksel özelliklerinin belirlenmesi ve tek eksenli basınç dayanımı uygulaması yapılarak mekanik özelliklerinin belirlenmesi gerçekleşmiştir. Aynı zamanda bu numuneler evsel atık su içerisinde ve deniz suyu içerisinde 90 gün boyunca bekletilerek fiziksel ve mekanik özelliklerindeki değişim araştırılmıştır. Böylelikle deniz kıyısındaki traverten yapılarının ve kanalizasyon sisteminin olmadığı bölgelerdeki travertenlerin ilerde üzerine oturtulacak olan mühendislik yapılarına karşı normal duruma göre değişimleri gözlemlenmiştir. Yapılan çalışmanın Antalya ili ve çevresindeki yapılaşmaya önemli bir kaynak teşkil etmesi beklenmektedir.ANAHTAR KELİMELER: Antalya ili travertenleri, fiziksel ve mekanik özellikler ,deniz suyu, evsel atık su.
Özet (Çeviri)
In this study to investigate the physical and mechanical properties of Antalya provience travertines drilling samples taken from various regions was made by using uniaxial compressive strength determination. At the same time, the samples were waited in domestic waste water and in sea water for about 90 days to investigate waiting to change the physical and mechanical properties. Thus, the changings of the status of the constructions where settles on seafront travertine formations and for regions which have not sewage systems were compared with normal status travertines were observed. The province of Antalya and the surrounding construction work is expected to constitute as an important source.KEYWORDS: Antalya provience travertines, physical and mechanical properties, seafront travertine, domestic waste water.