Analysis of stability-deformation properties of a cut slopes under seismic effects
Bir yarma şevının sismik etkiler altında stabilite-deformasyon özelliklerinin analızı
  1. Tez No: 899426
  2. Yazar: ZAMZAM SHUAYB OSMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHA TAŞKİRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez, Türkiye'nin Doğu Anadolu bölgesinde yüksek deprem aktivitesi görülen Palu-Beyhan-Gökdere karayolu üzerindeki kritik bir şev kesitinin (Km 13+580) sismik şev stabilitesini incelemektedir. Şev geometrisi ve zemin özelliklerini modellemek için PLAXIS 2D sonlu elemanlar yazılımı kullanılmıştır. Zemin davranışının, özellikle dinamik yükler altındaki doğrusal olmayan davranışını doğru bir şekilde yakalamak için Sertleşen Zemin Küçük Gerinim (HS small) modeli kullanılmıştır. Analiz, uygun sınır koşulları ve PEER veri tabanından alınan yer hareketi verilerini dikkate almaktadır. Çalışma, şevin sismik yükleme altındaki stabilitesini ve deplasmanlarını değerlendirmektedir. Mevcut bir proje tarafından yapılan arazi çalışmalarından elde edilen jeoteknik etüt ve zemin örneklemesi verileri, model parametrelerinin belirlenmesinde kullanılmıştır. Statik ve dinamik analizler, göçme mekanizmalarını anlamak için kullanılmıştır. Statik analiz, mevcut şev stabilitesini değerlendirirken, dinamik analiz depremler sırasında göçmeye duyarlı kritik bölgeleri belirlemektedir. Sonuçlar, Km 13+580 şevinin deprem yükleri altında önemli deformasyonlara ve gerilme yoğunlaşmalarına maruz kalabileceğini, bu durumun şev göçmesine yol açabileceğini göstermektedir. Bu sonuçlara dayanarak, çalışma karayolu güvenliği ve güvenilirliğini sağlamak için göçme riskini azaltacak önlem önerileri sunmaktadır. Bunlar arasında mevcut başarılı çivi tasarımının iyileştirilmesi ve önceki duruma kıyasla deformasyonların azaltılması yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the seismic slope stability of a critical cut slope segment (Km 13+580) along the Palu-Beyhan-Gökdere Highway in Eastern Anatolia, Turkey, a region known for high seismic activity. Utilizing finite element analysis with PLAXIS 2D software to model the slope geometry and soil properties. The Hardening Soil small-strain (HS small) model is utilized to accurately capture the nonlinear soil behavior, particularly under dynamic loading. Appropriate boundary conditions and ground motion data from the PEER ground motion database are incorporated into the analysis. The study evaluates the slope's stability and displacement under seismic loading. The data for field studies conducted by an existing project, including geotechnical surveys and soil sampling, were used to inform the model parameters. Static and dynamic analyses are employed to understand failure mechanisms. The static analysis assesses current slope stability, while the dynamic analysis identifies critical areas susceptible to failure during earthquakes. Findings show the Km 13+580 slope is susceptible to significant displacements and stress concentrations under earthquake loads, potentially leading to slope failure. Based on these results, the study proposes mitigation measures to reduce the risk of failure, ensuring highway safety and reliability. This includes enhancing the existing successful soil nail design, demonstrably reducing deformation compared to the previous condition.