Brexıt referandumu sonrası Britanya dış politikasının rol teorisinden bir analizi ve Türkiye ile ilişkiler
The post-Brexit foreign policy of Britain from an analysis of role theory and relations with Türkiye
- Tez No: 899427
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ ÇOBAN ORAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
Brexit sonrası Britanya yeni dış politika kimliğini ve uluslararası rolünü nasıl tanımlamaktadır? Bu araştırma sorusundan hareketle bu çalışma rol teorisi perspektifini kullanarak Britanya'nın yeni dış politika kimlik tanımlamalarını incelemeyi amaçlamaktadır. Bunun için çalışmada öncelikle Britanya dış politikası yapım sürecinde etkili kurum ve aktörler gösterilmekte, bu aktörlerin Britanya dış politika tarihini nasıl şekillendirdikleri anlatılmaktadır. Çalışmanın analiz kısmı Brexit referandumu sonrası dönemde yeni ulusal rol tanımlamalarını açığa çıkarmak için karar verici elitin söylemleri üzerinde sistematik olarak içerik analizi uygulamaktadır. Sonuç olarak Brexit sonrası Britanya'nın Küresel Britanya vizyonuyla formüle edilen yeni ulusal bir rol anlayışının hangi rol tanımlamalarını ortaya çıkardığını bularak, bu yeni dış politika kimliği ve vizyonun Türkiye ile ilişkilerin geliştirilmesine nasıl yansıdığını açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
How has post-Brexit Britain defined its new foreign policy identity and international role? With a departure from this research question, this thesis aims to analyze Britain's new foreign policy identity definitions from the Role theory perspective. For this purpose, this study first presents the institutions and actors influential in the British foreign policy-making process and explains how these actors have shaped the history of British foreign policy. To reveal the definition of new national roles in the post-Brexit referendum period, the analysis part of the study systematically conducts content analysis on the discourses of the decision-making elites. As a result, it finds out which role definitions emerged from a new understanding of a national role formulated in post-Brexit Britain's vision of Global Britain, and it explains how this new foreign policy identity and vision is reflected in the development of relations with Türkiye.