Anayasa yargısının Anayasa yapımına içtı̇hadı̇ etkı̇sı̇: ABD, Almanya, İsraı̇l ve Türkı̇ye
The judicial impact of Constitutional courts on Constitution-making: The United States, Germany, Israel, and Turkey
- Tez No: 899447
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN CAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Anayasa Yargısının Anayasa Yapımına İçtı̇hadı̇ etkı̇sı̇: ABD, Almanya, İsraı̇l ve Türkı̇ye Bu çalışma, dört ülkede anayasa yargısının anayasa yapımındaki etkisini incelemektedir: Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, İsrail ve Türkiye. Anayasa yargısı, bir ülkenin en yüksek mahkemesinin (veya anayasa mahkemesinin) yasaların anayasaya uygunluğunu denetlemek için anayasayı yorumlama ve uygulama yetkisini ifade eder. Anayasa yargısına ilişkin yetkiler, onlarca yıldır yoğun akademik tartışmaların konusu olmuştur. Çalışma, bu dört ülkedeki mahkemelerin anayasa hukukunu ve dolayısıyla anayasa yapım sürecini nasıl etkilediğini araştırmaktadır. Bu mahkemeler Anayasayı yorumlayarak, yasaları ve yürütme kararlarını anayasaya aykırı ilan etmek için bir çerçeve sağlayarak güçler ayrılığını sürdürmede ve temel hakları korumada önemli bir rol oynamaktadır. Bu mahkemelerin anayasa hukukunu nasıl şekillendirdiği ve her ülkede anayasal gelişimi nasıl etkilediği konusunda hem benzerlikleri hem de farklılıkları ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The Judicial Impact of Constitutional Courts on Constitution-Making: The United States, Germany, Israel, and Turkey This study examines the impact of constitutional judiciary on constitutional making in four countries: the United States, Germany, Israel, and Turkey. Constitutional judiciary refers to the power of a country's highest courts (or constitutional courts) to interpret and apply the constitution in resolving legal disputes. This judicial authority has been a subject of intense academic debate for decades. The study explores how the highest courts in these four countries influence constitutional law and, consequently, the process of constitution-making. By providing a framework for interpreting the constitution and declaring laws and executive decisions unconstitutional, these courts play a crucial role in maintaining the separation of powers and protecting fundamental rights. The analysis reveals both similarities and differences in how these courts shape constitutional law and impact constitutional development in each country.