Örgütsel bağlılık ve uzaktan çalışma teknolojilerinin iş tatmini üzerindeki etkileri
The effects of organizational commitment and remote working technologies on job satisfaction
- Tez No: 899446
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKUT ALTINDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Genel olarak araştırma sonuçları, örgütsel bağlılığın iş tatmini üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Yöneticilerin, çalışan bağlılığını artırmaya yönelik stratejiler geliştirerek iş tatmini ve genel kurumsal performansı artırabilecekleri varsayılmaktadır. Bu çalışma örgütsel bağlılık ve uzaktan çalışma teknolojilerinin iş tatmini ne şekilde etkilediğini araştırarak literatüre bu konuda katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde örgütsel bağlılık, uzaktan çalışma ve iş tatmini kavramları açıklanmaktadır. İkinci bölümde ise çalışmanın amacı doğrultusunda yapılan alan araştırmasına yer verilmiştir. Çalışmada 281 katılımcıya Beşli Likert ölçeğinin kullanıldığı anketle 42 soru yöneltilmiştir. Toplanan veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda duygusal bağlılık ve normatif bağlılık ile iş tatmini arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki görülürken duygusal bağlılık ile normatif bağlılık arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In general, research results show that organizational commitment has a significant impact on job satisfaction. It is assumed that managers can increase job satisfaction and overall corporate performance by developing strategies to increase employee engagement. This study aims to contribute to the literature on this subject by investigating how organizational commitment and remote working technologies affect job satisfaction. In the first part of the study, the concepts of organizational commitment, remote working and job satisfaction are explained. In the second chapter, the field research conducted in line with the purpose of the study is included. In the study, 42 questions were asked to 281 participants through a survey using a 5-point Likert scale. The collected data were analyzed with the SPSS program. As a result of the research, a positive and significant relationship was found between emotional commitment and normative commitment and job satisfaction, while a positive and significant relationship was found between emotional commitment and normative commitment.