Ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin beceri temelli matematik soruları bağlamında tutum davranış ve görüşlerinin incelenmesi
- Tez No: 899450
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT CANCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu araştırmanın amacı 8. sınıf öğrencilerinin beceri temelli sorular bağlamında yaşadıkları güçlükleri ortaya çıkarmak ve çözüm önerileri sunmaktır. Bu bağlamda öğrencilerin tutum, davranış ve görüşleri, 5 temel matematiksel süreç standardına göre incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini, 2023-2024 eğitim öğretim döneminde, Van ilinin İpekyolu ilçesinde bir devlet okulunda öğrenim gören 120 8. sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırma 2 aşama olup, 1. aşamada 120 öğrenciye tutum ölçeği uygulanmıştır. Ölçek sonucu öğrenciler 3 gruba ayrılmış ve gruplardan 6 öğrenci seçilerek 2. aşamaya geçilmiştir. Yapılan bu araştırmada karma yöntem araştırmalarından açımlayıcı sıralı desen kullanılmıştır. Araştırmada 4 adet veri toplama aracı kullanılmış olup bunlardan ilki, geçerliği ve güvenirliği önceden sağlanmış tutum ölçeğidir. Araştırmanın ikinci veri toplama aracı, Milli Eğitim Bakanlığı'nın Liselere Giriş Sınavında sormuş olduğu sorulardan seçilmiş 20 beceri temelli soru(BTS)'dan oluşan testtir. 3. veri toplama aracı, BTS testinde yer alan sorular ile aynı işlem adımlarına sahip geleneksel yöntem sorular testidir. Araştırmanın 4. veri toplama aracı ise uzmanlarla birlikte hazırlanmış yarı yapılandırılmış görüşme formudur. Araştırmada elde edilen nicel veriler betimsel istatistik, nitel veriler ise betimsel analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda tutumu yüksek öğrenciler genellikle problemi anlama basamağını başarıyla geçmektedir. Yanlışlarının bir kısmının ise temsil ve ilişkilendirme becerilerindeki eksikliklerinden kaynaklandığı gözlemlenmiştir. Tutumu düşük öğrencilerin ise genellikle problemi anlama basamağında kaldığı, matematiksel akıl yürütme yapamadığı , dolayısıyla da diğer matematiksel süreç becerilerini kullanmadığı gözlemlenmiştir. Çalışmada ulaşılan bir diğer sonuç da, tutumu yüksek olan öğrencilerin, BTS testinde yaptığı yanlışların %93,75 'ini aynı işlem adımlarının yer aldığı geleneksel sorular tesinde doğru yaptıklarıdır. Tutumu düşük olan öğrencilerde ise bu oran %30,15 'dir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to identify the difficulties experienced to reveal by 8th grade students in the context of skill based to offer solutions. In this context, students' attitudes, behaviors, and opinions were examined according to the 5 basic mathematical process standards. The sample of the research consists of 120 8th grade students studying at a state school in the İpekyolu district of Van province during the 2023-2024 academic year. The research is divided into 2 stages, in the first stage, an attitude scale was applied to 120 students. Based on the scale results, students were divided into 3 groups, and 6 students were selected from each group to proceed to the second stage. In this study, an explanatory sequential design from mixed methods research was used. Four data collection tools were used in the study, the first of which was the attitude scale the validity and reliability of which had already been established. The second data collection tool was a test consisting of 20 skill-based questions (SBQ) selected from the questions asked in the Ministry of National Education's High School Entrance Exam. The third data collection tool was a traditional method questions test with the same procedural steps as the SBQ test. The fourth data collection tool was a semi-structured interview form prepared together with experts. Quantitative data obtained in the research were evaluated with descriptive statistics, while qualitative data were analyzed using descriptive analysis method. As a result of the research, it was observed that students with high attitudes generally successfully pass the stage of understanding the problem. Some of their mistakes were found to stem from deficiencies in representation and association skills. Students with low attitudes were observed to generally struggle at the stage of understanding the problem, unable to make mathematical reasoning, and therefore not utilizing other mathematical process skills. Another conclusion reached in the study is that students with high attitudes correct %93,75 of the mistakes they made in the SBQ test in the traditional questions test in which the same steps are included. This rate is %30,15 for the students with low attitude.