5. sınıf öğrencilerinin beceri temelli matematik problemlerini çözme durumlarının incelenmesi
An investigation of 5th grade students' solving of skill-based mathematical problems
- Tez No: 967081
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLŞAD GÜVEN AKDENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli'nde matematiksel muhakeme becerisi, matematiksel problem çözme becerisi, matematiksel temsil becerisi, veri ile çalışma ve veriye dayalı karar verme becerisi, matematiksel araç ve teknoloji ile çalışma becerisi olmak üzere beş matematik alan becerisine yer verilmektedir. Millî Eğitim Bakanlığı tarafından merkezi ölçme sınavlarında kullanılan problem tiplerinde yapılan değişikliklerle, beceri temelli soruların bu becerileri problem çözme bağlamında aktif olarak kullanmayı gerektirdiği söylenebilir. 5. sınıftan itibaren öğrencilerin karşılaştığı beceri temelli soruların çözüm sürecinde, özellikle 5. sınıf öğrencilerinin ilkokuldan ortaokula geçiş sürecinde bu konuda yaşadıkları güçlüklerin, güçlü ve zayıf yönlerin ortaya çıkarılması önemli görülmektedir. Bu bağlamda araştırmanın amacı ortaokul 5. sınıf öğrencilerinin beceri temelli matematik problemlerini çözme durumlarının incelenmesidir. Araştırmanın katılımcıları amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme ile belirlenmiş olup 5. sınıf düzeyinde 3'ü kız 3'ü erkek olmak üzere 6 ortaokul öğrencisinden oluşmaktadır. Bu araştırma nitel araştırma yaklaşımlarından durum çalışması desenine göre planlanmıştır. Veri toplama sürecinde beceri temelli 10 matematik problemi içeren ve araştırmacı tarafından hazırlanan bir görüşme formu kullanılmıştır. Veriler yarı yapılandırılmış klinik görüşmeler aracılığıyla toplanmıştır. Görüşme esnasında öğrenci ve veli bilgisi dahilinde ses kaydı alınmıştır. Görüşmeler her bir öğrenci ile yaklaşık 60 dakika sürmüştür. Görüşmeler sonucunda elde edilen veriler içerik analizi yöntemi ile çözümlenmiştir. Görüşme sürecinde kaydedilmiş olan ses kayıtları kronolojik olarak yazıya aktarılmıştır. Ulaşılan bulgular bağlamında 5. sınıf öğrencilerinin beceri temelli problemleri çözme sürecinde matematiksel muhakeme becerisi temelli problemlerde problemi anlama basamağında, matematiksel temsil becerisi temelli problemlerde planı uygulama basamağında, veri ile çalışma ve veriye dayalı karar verme becerisi temelli problemlerde planı uygulama basamağında, matematiksel araç ve teknoloji ile çalışma becerisi temelli problemlerde problemi anlama ve planı uygulama basamağında, matematiksel problem çözme becerisi temelli problemlerde genel olarak planı uygulama basamağında güçlük yaşadıkları tespit edilmiştir. Öğrencilerin tüm problemlere yönelik güçlü yönleri incelendiğinde ise çoğunlukla plan yapma basamağında yeterli oldukları söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The Turkish Century Education Model includes five mathematical domain skills: mathematical reasoning, mathematical problem-solving, mathematical representation, data-based and data based decision-making, and mathematical tools and technology. With the changes made by the Ministry of National Education to the problem types used in centralized assessment exams, it can be argued that skill-based questions require the active use of these skills in a problem solving context. It is considered important to identify the difficulties, strengths, and weaknesses experienced by fifth-grade students, especially during the transition from primary to middle school, in solving skill-based problems. In this context, the purpose of this study is to examine the skill-based mathematical problem-solving skills of fifth-grade middle school students. The study participants were selected using criterion sampling, a purposive sampling method, and consisted of six fifth-grade middle school students (three girls and three boys). This research was designed using a case study design, a qualitative research approach. A researcher developed interview form containing 10 skill-based math problems was used in the data collection process. Data were collected through semi-structured clinical interviews. The interviews were audio-recorded with the student and parent's consent. The interviews lasted approximately 60 minutes with each student. The data obtained from the interviews were analyzed using content analysis. The audio recordings recorded during the interviews were transcribed chronologically. The findings indicated that 5th-grade students experienced difficulties in the skill-based problem-solving process at the problem comprehension stage in mathematical reasoning-based problems, at the plan implementation stage in mathematical representation-based problems, at the plan implementation stage in data-based and data-based decision-making-based problems, at the problem comprehension and plan implementation stage in problems based on the ability to work with mathematical tools and technology, and generally at the plan implementation stage in mathematical problem-solving-based problems. When the students' strengths across all problems are examined, it can be said that they are mostly proficient at the plan-making stage.