Siyasal iletişimde politik anlatı analizi
Political narrative analysis in political communication
- Tez No: 899473
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE YAVAŞGEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Political Science, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 558
Özet
Hayatın her alanında olduğu gibi siyasal iletişimde de anlatılar, olayları belirli bir bağlam içerisinde açıklamak ve bu olaylara anlam katmak için kullanılan, genellikle duygusal unsurlar içerdiği için kitleleri etkileme gücü yüksek dilsel stratejilerdir. Bu stratejilerin mesajlar iletmenin ötesinde, seçmenlerin algılarını, kararlarını ve davranışlarını etkilemek suretiyle siyasal ikna sürecini güçlendirmek gibi siyasal iletişim çalışmalarında önemli avantajlar geliştirmeye yardımcı olabilecek işlevleri bulunmaktadır. Anlatıların sahip olduğu özellikler ve modern iletişim teknolojileri birlikte ele alındığında, politik anlatıların siyasal iletişim araştırmalarında önemli bir inceleme alanı olarak değerlendirilmesinin gerektiği fark edilmektedir. Politik anlatıları stratejik siyasal iletişim yönetiminin kurucu ve tamamlayıcı anlam birimi olarak nitelendiren bu çalışmanın amacı, politik aktörlerin söylemlerinde öne çıkan politik anlatı stratejilerini analiz ederek söz konusu yöntemi siyasal iletişim uygulamaları içerisinde konumlandırmaktır. Politik anlatının nasıl inşa edildiğini, hangi değişkenler çerçevesinde şekillendiğini, hangi bileşenlere sahip olduğunu ve nasıl bir anlamsal yapı sunduğunu Gérard Genette'in“Anlatının Söylemi Teorisi”çerçevesinde değerlendiren bu çalışma, 2023 Türkiye Cumhurbaşkanlığı Seçimi sürecinde gerçekleştirilen siyasi konuşmalara odaklanmıştır. Söz konusu seçimdeki Cumhurbaşkanı adaylarından olan Recep Tayyip Erdoğan ve Kemal Kılıçdaroğlu'nun genç seçmenlerle bir araya geldiği buluşmalarda yaptıkları konuşmalar, içerik analizi teknikleri kullanılarak incelenmiş, ardından Genette'in teorisi çerçevesinde politik anlatı analizine tâbi tutulmuştur. Çalışmada bir siyasi konuşmanın hangi koşullar altında politik anlatı olarak kabul edilmesi gerektiğinin belirlenmesinin yanı sıra, politik anlatı yapısını tercih etmenin avantajları ve politik anlatıların bir siyasal iletişim stratejisi olarak sağlayabileceği etkili fonksiyonlar ortaya koyulmuştur. Siyasi aktörlerin, seçim kampanyalarında hedef kitle üzerinde etki oluşturmak amacıyla çeşitli yöntemlerden yararlandıkları ve çok sayıda ileti gönderdikleri göz önüne alındığında, politik anlatıları diğer yöntemlerden ayıran işlevsel yönlerin tespit edilmesi, bu çalışmanın önemli çıktıları arasında değerlendirilmektedir. Çalışmanın sonuçları, politik anlatıların güçlü bir stratejik siyasal iletişim yönetimi unsuru olarak işlev gördüğünü göstermektedir. Gérard Genette'in“Anlatının Söylemi Teorisi”çerçevesinde gerçekleştirilen politik anlatı analizinin siyasi konuşmalar üzerinde uygulanması, siyasi aktörlerin söylemlerindeki yapısal unsurları daha iyi bir şekilde değerlendirmeye olanak tanımaktadır. Öte yandan, çalışma kapsamında takip edilen analiz metodolojisi, etkili politik anlatılar geliştirebilmek için bir kılavuz niteliği de taşımaktadır. Bu bağlamda, çalışmanın hem akademik alanyazına katkı sağlayacağı, hem de siyasi aktörlerin politik anlatı stratejilerine rehberlik edeceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
As in every area of life, narratives are linguistic strategies used to explain events within a certain context and to give meaning to these events and are generally linguistic strategies with a high power to influence the masses as they have emotional elements in political communication. Beyond conveying messages, these strategies also have functions that can help develop important advantages in political communication studies, such as strengthening the political persuasion process by influencing the perceptions, decisions, and behaviors of voters. When the characteristics of narratives and modern communication technologies are evaluated together, it is seen that political narratives must be considered an important field of study in political communication studies. The present study, which characterizes political narratives as the founding and complementary meaning unit of strategic political communication management, aims to analyze the political narrative strategies that come to the forefront in the discourses of political actors and to position the method in question within political communication practices. The study, which examines how political narrative is constructed, in which variables it is formed, what components it has, and what kind of semantic structure it offers, within the framework of Gérard Genette's“Narrative Discourse Theory”, focuses on political speeches made during the 2023 Turkish Presidential Election process. The speeches of Recep Tayyip Erdoğan and Kemal Kılıçdaroğlu, the presidential candidates in this election, in the meetings they met with young voters were evaluated by using the content analysis techniques and then subjected to political narrative analysis based on the framework of Genette's Theory. As well as determining under what conditions a political speech must be accepted as a political narrative, the study has also uncovered the advantages of preferring the political narrative structure and the effective functions that political narratives might provide as a political communication strategy. Considering that political actors employ several methods and send many messages to create an impact on the target audience in election campaigns, determining the functional aspects that distinguish political narratives from other methods is considered among the important outcomes of the present study. The results of the study show that political narratives function as powerful strategic political communication management elements. The use of political narrative analysis, which is performed in the framework of Gérard Genette's“Narrative Discourse Theory”, to political speeches allows for a better evaluation of the structural elements in the discourses of political actors. However, the analysis methodology of the study also has served as a guide for developing effective political narratives. In this context, it is expected that the study will contribute to the academic literature and guide political actors' political narrative strategies.