Putin döneminde Rusya Federasyonu'nun dijital diplomasi uygulamaları: Dışişleri Bakanlığı Twitter (X) örneği
Digital diplomacy pratices of the Russian Federation under Putin: Ministry of Foreign Affairs Twitter (X) example
- Tez No: 870519
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ CANKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Dijital teknolojilerdeki gelişmeler eğitimden sağlığa, ekonomiden uluslararası ilişkilere kadar oldukça geniş bir alanda günlük hayatımızı etkileyen önemli bir faktör haline gelmiştir. Özellikle uluslararası kamu politikalarında öne çıkan kullanımı, diplomasi anlayışında gerçekleşen dönüşümde etkili olmuştur. Dijital diplomasi, uluslararası kamuoyuna yönelik gerçekleştirilen stratejik iletişim bakımından elverişlidir. Bu bağlamda devletler çeşitli sosyal medya mecralarından, kamu diplomasisi mesajını oldukça geniş bir kitleye hitap edebilecek şekilde oluşturmaktadırlar. Kamu diplomasisi, ülkeler açısından gün geçtikçe gerekliliği artan bir uygulamadır. Çünkü ülkelerin yumuşak gücünü işlevsel bir şekilde kullanması ve bu bağlamda uluslararası alanda diğer aktörlere karşı üstünlük elde edebilmesi, başarılı bir kamu diplomasisi uygulamasına bağlı hale gelmiştir. Nitekim uluslararası ilişkilerde, hukukun göz ardı edildiği durumlarda dahi küresel kamuoyunun tepkisi hükümetler üzerinde bir baskı oluşturabilmektedir. Bu bakımdan devletlerin dış politik tutumlarına yönelik açıklama mahiyetindeki kamu diplomasisi faaliyetleri önem arz etmektedir. Çalışmada örnek ülke olarak seçilen Rusya'da da durum bu şekildedir. Rusya, dış politikadaki müdahaleci tutumu dolayısıyla ülke görüntüsünün olumsuz yönde etkilendiği ülkelerden birisidir. Bu bağlamda sürdürdüğü dijital kamu diplomasisi faaliyetleri ile bu durumun önüne geçilmeye çalışılmaktadır. Ancak dijital mecraların dezenformasyona uygun yapısı dijital diplomasisinin sunduğu olumlu imkanların yanı sıra dezavantajlarını da beraberinde getirmektedir. Propaganda ve kamu diplomasisi uygulamalarının aynı mecralarda sürdürülmesi de her ülkede olduğu gibi Rusya açısından da dezavantajlı bir durum yaratmaktadır. Bu bağlamda ülkeler açısından sosyal medyanın etkili kullanımı elzemdir. Özellikle de Twitter (X), dijital diplomasisi açısından önemli bir araç olarak kullanılmaktadır. Rusya da birçok resmi hükümet hesabı ile Twitter'da oldukça aktif bir dijital diplomasi sürdürmektedir. Çalışmada Rusya'nın dijital kamu diplomasisi uygulamaları ele alınarak Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı'na ait Twitter hesabı üzerinden gerçekleştirilen dijital diplomasi anlatısı analiz edilmiştir. 2022 ve 2023 yıllarında oluşturulan tüm paylaşımlar nitel içerik analizi yöntemi ile incelenmiştir. Rusya'nın dijital diplomasi niteliğindeki paylaşımlarının ülkeye yönelik iddialara ilişkin karşı anlatı şeklinde oluşturulduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Developments in digital technologies have become an important factor affecting our daily lives in a wide range of fields from education to health, economy to international relations. Its prominent use, especially in international public policies, has been effective in the transformation in the understanding of diplomacy. Digital diplomacy is favorable in terms of strategic communication with the international public. In this context, states create their public diplomacy message through various social media channels in a way that can appeal to a wide audience. Public diplomacy is an increasingly necessary practice for countries. Because the ability of countries to use their soft power in a functional way and to gain superiority over other actors in the international arena in this context has become dependent on a successful public diplomacy practice. Indeed, in international relations, even in cases where the law is ignored, the reaction of global public opinion can put pressure on governments. In this respect, public diplomacy activities in the form of explanations for the foreign policy behavior of states are important. This is also the case in Russia, which was selected as a sample country in the study. Russia is one of the countries where the country's image is negatively affected due to its interventionist attitude in foreign policy. In this context, it tries to prevent this situation with its digital public diplomacy activities. However, the structure of digital channels suitable for disinformation brings along the disadvantages as well as the positive opportunities offered by digital diplomacy. The continuation of propaganda and public diplomacy practices in the same channels creates a disadvantageous situation for Russia, as in every country. In this context, effective use of social media is essential for countries. In particular, Twitter (X) is used as an important tool for digital diplomacy. Russia, with its many official government accounts, also maintains a quite active digital diplomacy on Twitter. In this study, Russia's digital public diplomacy practices are discussed and the digital diplomacy narrative realized through the Twitter account of the Ministry of Foreign Affairs of the Russian Federation is analyzed. All posts created in 2022 and 2023 were analyzed by qualitative analysis method. It was observed that Russia's digital diplomacy posts were created as a counter-narrative to the allegations against the country.