أثر الوقف في التنمية المستدامة -تركيا أنموذجاً-
Vakfın sürdürülebilir kalkınmadaki etkisi Türkiye örneği
  1. Tez No: 899472
  2. Yazar: İSMAİL HASANOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE KÜBRA KAHYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırma, İslam hukukunun önemli bir yönü olan mali ve ekonomik boyutunu incelemektedir. Araştırma, İslam'ın temel ilkelerinden biri olan zekât ve sadaka üzerine inşa edilen ve İslam'ın başlangıcından itibaren var olan vakıf kurumunu derinlemesine incelemektedir. Özellikle, fıkıh alimlerinin sınıflandırmasına göre sadaka-i cariye olarak kabul edilen vakfa odaklanmaktadır. Araştırma, vakfın mahiyeti, tanımı, kökeni, çeşitleri, amaçları, özellikleri ve İslam'da siyasi, sosyal ve ekonomik rolleri ile Müslüman toplumlar üzerindeki etkileri gibi çeşitli yönlerini incelemektedir. Diğer bir yandan ise sürdürülebilir kalkınma kavramını, alanları ve tanımı açısından ele alarak İslam'ın sürdürülebilir kalkınmadaki rolünü ve İslam'da sürdürülebilir kalkınmanın özelliklerini ortaya koymaktadır. Üçüncü bölümde ise vakıf ile sürdürülebilir kalkınma arasındaki ilişki, vakfın İslam medeniyetinin gelişimine katkıları ve vakfın sürdürülebilir kalkınmanın tüm boyutlarına olan etkileri üzerinden incelenmektedir. Vakıf ile sürdürülebilir kalkınma arasındaki ilişki bu araştırmanın temelini oluşturmaktadır. Araştırma, vakfın tarihsel olarak medeniyetin inşasındaki katkılarını gözden geçirmekte ve vakfın ekonomik boyuttan (vakıfların en iyi şekilde kullanılması), sosyal boyuttan (ihtiyaç sahibi kesimlere destek) ve çevresel boyuttan (vakıf yönetiminde sürdürülebilir uygulamaları teşvik) başlayarak sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin gerçekleştirilmesindeki olumlu etkilerini analiz etmektedir. Dördüncü bölümde ise vakfın bir uygulama örneği olarak Türkiye'deki vakıf sistemi incelenmektedir. Bu bölümde, Türkiye toplumunda vakfın merkeziyeti, Osmanlı vakıf mirası ve modern Türkiye'de vakfın günümüzdeki uygulamaları, Türkiye içinde ve dışında kurulan modern Türk vakıfları ve Türkiye'de kurulan modern yabancı vakıflar (bu araştırmanın yenilikçi yönü) gibi konular incelenmektedir. Son olarak, araştırma bu modern vakıf kuruluşlarının ekonomik, sosyal ve çevresel sürdürülebilirlik üzerindeki etkilerini değerlendirerek sonuçlara ulaşmaktadır. Araştırmanın en önemli sonucu, vakfın tüm boyutlarda ve yerel ile küresel düzeyde sürdürülebilir kalkınmayı gerçekleştirmede etkili bir araç olduğu yönündedir. Araştırma, dört ana başlık altında incelenen konularla ilgili olarak bazı geliştirme önerileri ve çözümler sunmaktadır. "Sonrasında, araştırma, bahsedilen modern vakıf kuruluşlarının ekonomik, sosyal ve çevresel sürdürülebilirlik üzerindeki etkilerini incelemektedir. Sonuç olarak, araştırma vakfın, sürdürülebilir kalkınmanın tüm boyutlarında ve yerel ile küresel düzeyde etkili bir araç olduğu sonucuna varmaktadır. Araştırma ayrıca, araştırmanın dört ana başlığı altında incelenen konularla ilgili olarak bazı geliştirme önerileri ve çözümler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research investigates a significant aspect of Islamic jurisprudence: its financial and economic dimensions. The study delves into the institution of Waqf, which originated at the dawn of Islam and is rooted in the fundamental Islamic principles of Zakat and Sadaqa. The research particularly focuses on the type of Sadaqa known as Sadaqa Jariyah, under which Waqf is categorized by Islamic jurists. The study examines various aspects of Waqf, including its nature, definition, origins, types, objectives, characteristics, and its political, social, and economic roles in Islam, as well as its impact on Muslim societies. Furthermore, the research examines the political, social, and economic roles of Waqf in Islam, and its impact on Muslim communities. Additionally, it explores the concept of sustainable development, outlining its scope and definition, and elucidating Islam's role in sustainable development and its characteristics within the Islamic context. The third section delves into the relationship between Waqf and sustainable development, examining the contributions of Waqf to the development of Islamic civilization and its impact on all dimensions of sustainable development. The relationship between Waqf and sustainable development forms the core of this research. The study reviews the historical contributions of Waqf to building civilizations and analyzes its positive impact on achieving sustainable development goals in various fields, starting from the economic dimension through optimal investment of endowments, to the social dimension through supporting the needy, and reaching the environmental dimension by encouraging sustainable practices in Waqf management. In the fourth section, the Waqf system in Turkiye is examined as a case study and model of Waqf implementation. This section explores the centrality of Waqf in Turkish society, the Ottoman Waqf heritage, and the contemporary application of Waqf in modern Turkiye, including modern Turkish Waqf institutions both inside and outside Turkiye, as well as modern non-Turkish Waqf institutions established in Turkiye—the novel aspect of this research. Finally, the study evaluates the impact of these modern Waqf institutions on economic, social, and environmental sustainability. In conclusion, the research emphasizes the role of Waqf as an effective tool in achieving sustainable development in all its dimensions at both local and global levels. The research also provides development recommendations and solutions related to the four main themes examined in this study.