İntraoperatif drill(Tur) kullanımının postoperatif sensörinöral işitme kaybı ile ilişkisi
Comparison of intraoperative drill-induced sensorineural hearing loss in otologic and non-otologic surgeries
- Tez No: 899487
- Danışmanlar: PROF. DR. TOLGAR LÜTFİ KUMRAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş ve Amaç: Otolojik cerrahilerde kullanılan drill (tur) ile ortaya çıkan gürültü ve vibrasyonların sensörinöral işitme kaybına yol açabileceği öngörülmektedir; ancak bu etkilerin cerrahi türüne göre değişip değişmediğine dair mevcut literatürde yeterli veri bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı, intraoperatif drill kullanımının otolojik ve endoskopik nazal cerrahilerde postoperatif sensörinöral işitme kaybı üzerindeki etkilerini karşılaştırarak risk faktörlerini belirlemek ve cerrahi prosedürlerde bu riskleri minimize etmek için stratejiler geliştirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışma, 01 Ocak 2020 ile 01 Ocak 2024 tarihleri arasında Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi'nde, 18-65 yaş aralığındaki toplam 120 hasta üzerinde gerçekleştirilmiştir. Hasta grubu, timpanoplasti ve endoskopik frontal sinüs cerrahisi geçirmiş ve sensörinöral işitme kaybı ile ilişkili diğer faktörlerden dışlanmıştır. Operasyon öncesi ve postoperatif 3. aydaki saf ses odyometrisi sonuçları, drill uygulama süresi, devir hızı ve kokleaya uzaklık gibi veriler toplanmıştır. Çalışma retrospektif gözlemsel ve tek merkezli bir tasarıma sahiptir. Bulgular: Çalışma, otolojik grupta hasta kulakta preoperatif ve postoperatif değerlendirmede anlamlı kemik iletim kaybı gözlemlerken, sağlam kulakta anlamlı bir kayıp gözlenmemiştir (sırasıyla p0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The noise and vibration generated by drills used in otologic surgeries are anticipated to potentially lead to sensorineural hearing loss; however, there is insufficient data in the current literature regarding whether these effects vary according to the type of surgery. The aim of this study is to compare the effects of intraoperative drill use on postoperative sensorineural hearing loss in otologic and endoscopic nasal surgeries, identify risk factors, and develop strategies to minimize these risks in surgical procedures. Materials and Methods: This study was conducted between January 1, 2020, and January 1, 2024, at Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu City Hospital, involving a total of 120 patients aged 18-65 years. The patient group underwent tympanoplasty and endoscopic frontal sinus surgery, and those with other factors associated with sensorineural hearing loss were excluded. Preoperative and postoperative 3-month pure tone audiometry results, drill usage duration, rotation speed, and distance from the cochlea were collected. The study is retrospective, observational, and single-center in design. Results: Our study found significant bone conduction loss in the operated ear during preoperative and postoperative evaluations in the otologic group, while no significant loss was observed in the contralateral ear (p0.05, respectively).