16. yüzyılda Niş'te ekonomik ve sosyal hayat
Economic and social life in Niš in the 16th century
  1. Tez No: 899488
  2. Yazar: STEFAN STOJADINOVIC
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR ORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
II. Mehmed devrinde kati bir şekilde Osmanlı egemenliğine giren Niş, 16. yüzyılda önemli bir şehir hüviyeti kazanmıştır. Belgrad'ın fethine kadar önemli bir askeri fonksiyonu olan bu şehir daha sonra askeri önemini yitirse de İstanbul yol güzergahı oluşu dolayısıyla önemini muhafaza etmiştir. Bu tezde, Osmanlı arşivinde yer alan tahrir defterlerinden hareketle 16. yüzyılda Niş şehrindeki toplumsal ve ekonomik durumun bir resmi çizilecektir. Bölgedeki istihsal, ticaret ve vergilendirme gibi hususlardan hareketle ekonomik yapı ortaya konacakken, demografik yapı ve dağılım, İslamlaşma ve göç ve sürgünlerden hareketle de sosyal yapı ortaya konacaktır.
Özet (Çeviri)
Entering firmly under Ottoman rule during the reign of Mehmed II, Niš gained the status of an important city in the 16th century. Although this city had significant military functions until the conquest of Belgrade, it maintained its importance due to its location on the route to Istanbul, even after losing its military significance. This thesis aims to provide a portrait of the social and economic life in the city of Niš in the 16th century, based on the tahrir registers from the Ottoman archives. The economic structure will be outlined through aspects such as production, trade, and taxation, while the social structure will be revealed through the examination of demographic structure and distribution, Islamization and migration.