Ortaokul çağındaki çocuklarda teknoloji bağımlılığı, yalnızlık ve sosyal desteğin okul sosyal hizmeti bağlamında incelenmesi
An examination of technology addiction, loneliness, and social support among middle school children in the context of school social work
  1. Tez No: 899513
  2. Yazar: KÜBRA İNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELEK ZUBAROĞLU YANARDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı ortaokul çağındaki çocukların teknoloji bağımlılığı, yalnızlık ve sosyal destek düzeylerini belirlemek; sosyodemografik değişenlerle aralarındaki ilişkiyi değerlendirmek, teknoloji bağımlılığı, yalnızlık ve algılanan sosyal destek düzeylerini okul sosyal hizmeti açısından incelemektir. Gereç ve Yöntem: Nicel kesitsel çalışma olan bu araştırmada tabakalama örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Burdur il merkezinde yer alan ortaokullarda okuyan 430 öğrenci oluşturmaktadır. Sosyodemografik bilgi formu, Dijital Bağımlılık Ölçeği, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ve Ucla Yalnızlık Ölçeği-KF katılımcılara yüz yüze uygulanmıştır. Veri analizinde t testi, ANOVA testinden yararlanılmış, anlamlı farklılık bulunduğunda hangi gruplar arasında olduğunu belirlemek için Bonferroni post hoc testi uygulanmıştır. Teknoloji bağımlılığı, yalnızlık ve sosyal destek arasındaki ilişkinin incelenmesinde Pearson korelasyon analizinden yararlanılmıştır. Algılanan sosyal destek ve yalnızlık ile dijital bağımlılık arasındaki ilişki ve bu ilişkide okulda sosyal ve psikolojik yardım kapsamında destek alma durumunun etkisini belirlemek amacıyla regresyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this research is to determine the technology addiction, loneliness and social support levels of secondary school children; To evaluate the relationship between sociodemographic variables and to examine technology addiction, loneliness and perceived social support levels from the perspective of school social work. Materials and Methods: Stratification sampling method was used in this research, which is a quantitative cross-sectional study. The sample of the research consists of 430 students studying in secondary schools in Burdur city center. Sociodemographic information form, Digital Addiction Scale, Multidimensional Perceived Social Support Scale and UCLA Loneliness Scale-CF were administered to the participants face to face. In data analysis, t test and ANOVA test were used, and when there was a significant difference, Bonferroni post hoc test was applied to determine between which groups there was a significant difference. Pearson correlation analysis was used to examine the relationship between technology addiction, loneliness and social support. Regression analysis was conducted to determine the relationship between perceived social support and loneliness and digital relationship, and to determine the units of receiving support within the scope of social and supportive assistance in this relationship.