Finansal tablolardaki aşırı bilginin yatırım kararları üzerindeki etkisi: Bir araştırma
The effect of information overload in financial statements on investment decision: A research
- Tez No: 899527
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER TEKŞEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 317
Özet
Asli finansal tablo kullanıcıları arasında yer alan yatırımcıların yatırım kararı alma sürecinde kullandıkları finansal tablolarda, Uluslararası Muhasebe Standartları (UMS), Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (UFRS) ve Bağımsız Denetim Standartları (BDS) ile ilgili mevzuat hükümleri uyarınca sunulması gerekenler dışındaki bilgiler, aşırı bilgi olarak nitelendirilmektedir. Finansal tablolarda aşırı bilgilerin sunulması zaten karmaşık olan yatırım kararı alma sürecini daha karmaşık hâle getirebilmekte ve yatırımcıların alacakları yatırım kararları üzerinde bir etkiye sahip olabilmektedir. Bu çalışmada finansal tablolarda sunulan aşırı bilginin yatırımcıların alacakları yatırım kararları üzerinde herhangi bir etkisinin olup olmadığının tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Bahsi geçen amaç doğrultusunda kurumsal yatırım işletmelerinde çalışmakta olan on dokuz adet profesyonel ile yüz yüze mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Yöntem olarak nitel araştırma çatısı altında bulunan fenomenolojik analize başvurulmuştur. Araştırma sonucunda aşırı bilgi olgusu detayları ile ortaya konulmuş ve araştırmaya katılan yatırımcıların, finansal tablolarda sunulan aşırı bilginin yatırım kararlarını olumsuz etkilediğini düşündükleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the financial statements used by investors, who are among the primary financial statement users, in the investment decision-making process, information other than those required to be presented in accordance with the provisions of the International Accounting Standards, International Financial Reporting Standards and Auditing Standards is considered as information overload. The presentation of information overload in financial statements can complicate the already complex investment decision making process and can have an impact on these investment decisions of investors. It is aimed to determine whether there is any impact on the investment decisions of information overload presented in the financial statements. In parallel with this purpose, face-to-face interviews were conducted with nineteen professionals working in corporate investment companies. As a method, phenomenological analysis, which is under the umbrella of qualitative research, was used. As a result of the research, the phenomenon of information overload was revealed in detail and it was determined that those who came together and expanded negatively distorted the over-expanding investment decisions presented in the financial statements.