Çevre bilinci ve yeşil pazarlama faaliyetleri farkındalık düzeyi arasındaki ilişki hakkında bir çalışma
A study about the relationship between environmental awareness and the level of awareness of green marketing activities
  1. Tez No: 899526
  2. Yazar: ARZU KARAKÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİL ESRA DAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
İçinde bulunduğumuz yüzyılda sanayileşme, dünya nüfusunun hızlı oranda artması ve nüfus artışının getirdiği ihtiyaç ve talepleri karşılamak için insanların doğayı tutarsızca kullanmalarının yol açtığı çevre kirliliği nedeniyle“çevre”kavramı günümüzde giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Sağlıklı bir yaşam sürdürmek için sağlıklı bir çevre gereklidir. Ülkemizde son yıllarda çevre bilinci ve çevre pazarlaması hızla gelişme göstermiştir. Yeşil pazarlama, yeşil tüketicilerin tüm istek ve ihtiyaçlarını karşılamak ve işletmelerin hedeflerine ulaşmak için çevre dostu ürünlerin tasarımından ürünlerin daha sonra kullanımına kadar olan süreci kapsayan planlı bir pazarlama faaliyetidir. Yeşil tüketiciler; çevre dostu ürünlerle ilgilenen, bu ürünler hakkında araştırma yapan ve bu bilgileri başkalarıyla paylaşan tüketicilerdir. Yeşil tüketim, çevreye en az zararı veren çevre dostu ürünleri satın almak ve kullanmak demektir.
Özet (Çeviri)
In the current century, the concept of“environment”is gaining more and more importance today due to industrialization, the rapid increase in the world's population, and the environmental pollution caused by people's inconsistent use of nature to meet the needs and demands of population growth. A healthy environment is necessary to live a healthy life. Environmental awareness and environmental marketing have developed rapidly in our country in recent years. Green marketing is a planned marketing activity that covers the process from the design of environmentally friendly products to their subsequent use in order to meet all the demands and needs of green consumers and to achieve the goals of businesses. Green consumers; They are consumers who are interested in environmentally friendly products, do research on these products and share this information with others. Green consumption means purchasing and using environmentally friendly products that cause the least harm to the environment.