Mecmua-i Edebiyye, inceleme, tahlili fihrist, seçme metinler
Mecmua-i Edebiyye, analysis, indeks, selected texts
- Tez No: 89953
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ İHSAN KOLCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalışmada 1900-1902 yıllan arasında İstanbul'da yayınlanan Mecmua-i Edebiyye çeşitli açılardan incelenmiştir. Haftalık olarak çıkan mecmua bir ürün dergisidir. Yaptığımız çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Mecmua-i Edebiyye 'nin kimlik bilgileri verilmiştir. Birinci bölümde Mecmua-i Edebiyye 'nin kültür hayatımızdaki yeri mecmuanın şekil ve muhteva özellikleri, yazar kadrosu ve yayın politikası ele alınmıştır. İkinci bölümde mecmuada yer alan bütün yazıların, konularına ve yazar adına göre Tahlilî Fihristi yapılmıştır. Üçüncü bölümde mecmuada yer alan metinlerden seçmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the“Mecmua-i Edebiyye”, a weekly journal published between 1900 and 1902 in İstanbul has been examined from different perspectives, The work consists of three main chapters. Introduction has prowided some first- hand information about the identity and nature of the journal. In the first chapter, there has been a close analysis of the place of the“Mecmua-i Edebiyye”in our cultural life and characteristics of its form, content, writers and publication policy. In the second chapter, an analytical index of au euritings in the journal has been prepared according to the subject. Matters and names of writers. In the final one, some particular texts have been chosen to examine.