93 Harbi'nde General İgnetiev'in rolü
General Ignatiev's role in the War of 93
  1. Tez No: 89952
  2. Yazar: ALİRIZA BÜTÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELAHATTİN TOZLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi '93 HARBİ'NDE GENERAL İGNATİEV'İN ROLÜ Alinza BÜTÜN Danışman : Yrd. Doç. Dr. Selahattîn TOZLU 1999 - Sayfa : 86 Jüri : Yrd. Doç. Dr. Sefahattin TOZLU 1864-1878 yıllan arasında Rusya Büyükelçisi olarak İstanbul'da görev yapan General Nikolay Pavloviç İgnatiev, '93 Harbi adıyla bilinen 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı 'nın hem ortaya çıkışında, hem de banş aşamasında önemli rol oynamış bir diplomattır. Bu çalışma hazırlanırken, İgnaîiev'in çeşitli Osmanlı iç meselelerinde rolüyle beraber, '93 Harbi'nin ortaya çıkışına sebep olan faaliyetleri ve bu süreçte Osmanlı yönetiminin acizliği ortaya konmaya çalışılmıştır. Devletlerarası ilişkilerde diplomasi önemli bir silahtır ve General İgnatiev, bu çalışmayla görülecektir ki, bu silahı en etkili biçimde kullanmıştır. Dolayısıyla denilebilir ki İgnatiev, kendi misyonu çerçevesinde başanlı bir diplomattır. 1858'de başlayan diplomatik faaliyetlerinde gösterdiği basanlarla yükselen İgnatiev, 1864'te İstanbul'a elçi olarak atanmıştır. Buradaki 14 yıllık görevi boyunca, panslavist idealleri yönünde çalışmıştır. Başta Sultan Abdülaziz olmak üzere Osmanlı yöneticilerini etkisi altına almayı başaran İgnatiev, Osmanlı ıslahat çabalarım engellemek için büyük çaplı faaliyetlerde bulunmuş, Bulgarlar'ı ve diğer Osmanlı Slavlan'nı, Osmanlı Devleti'nden aynlmalan yönünde desteklemiştir. Bu arada Osmanlılar' in, bir Rus savaşında dışandan yardım alamaması için de büyük çaba harcamış, savaş sonunda ise Osmanlı Devleti'ne, tarihteki en ağır antlaşmalardan biri olan Ayastefanos Antlaşması 'nı imzalatmıştır. Bu çalışma hazırlanırken, çeşitli araştırma eserlerden ve söz konusu dönemle ilgili arşiv malzemelerinden yararlanılmış, kaynak ve dokümanlar bir araya getirilmiş ve sonunda amaca uygun bir çalışma oluşturulmuştur. Bir elçinin, görev yaptığı ülkenin iç ve dış politikasına nasıl egemen olabileceği, o ülkeyi bir savaşa sürükleyebilecek kadar aciz bir haift. getirebileceği, bu çalışmanın gözden geçirilmesiyle, net olarak ortaya çıkacaktır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Master Thesis GENERAL IGNATIEV'S ROLE IN THE WAR OF '93 AJiraa BÜTÜN Adviser : Asst Assoc Professor Selahattin TOZLU 1999 - Pages : 86 Jury: Asst Assoc Professor Selahattin TOZLU Between 1864 and 1878 General Nicolai Pavlovich Ignatiev was the Russian ambassador to the Sublime Porte in Istanbul. As a diplomat, he played a key role in the events leading up to the Ottoman-Russian War of 1877-1878 (known as the War of '93) and also in the peace negotiations that followed that conflict. In preparing this study, the author has focused not only upon the role that General Ignatiev played in various domestic matters within the Ottoman Empire of the day but also upon the activities in which he was involved and which led to the outbreak of the War of '93 and upon the utter helplessness of the empire to do anything about it. Diplomacy is an important weapon in the armory of international relations and, as this study will make celar, it was a weapon that General Ignatiev was able to deploy with devastating effectiveness. It must be admitted that, in the context of his own mission and brief, the general was a success diplomat indeed. Ignatiev's career in the czarist diplomatic service began in 1858 and was marked by immediate success and rapid advancement. In 1864 he was posted as the tsar's envoy to Istanbul. He remained here for fourteen years during which time he supported Panslavic ideals. He became very ifluential among high-ranking members of the Ottoman goverment and court and had access even to Sultan Abdülaziz. He worked assiduously to frustrate every attempt that might be made by would-be Ottoman reformers while simultaneously encouraging the efforts of the Bulgarians and great pains to ensure that there would be no other power who might conceivably come to the Ottomans'aid as an ally in the event they were embroiled in a war with Russia. In the wake of the war that did follow, it was he who dictated the terms of the Treaty of San Stefanos, the most humiliating pact that the Ottoman Empire was ever forced to sign in its long history.