Futbol taraftarlığı üzerinden toplumsal kimlik inşa süreçlerinin incelenmesi: Real Madrid ve Barcelona taraftarlığı örneği
Examination of social identity building processes through football fandom: The example of Real Madrid and Barcelona fandom
- Tez No: 899539
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA GAYE GÖKALP YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma Bask Katalan ayrımı üzerinden İspanya'da ortaya çıkan iç savaşın futbola olan etkileri ve kimlik inşa süreçlerini incelemektedir. Futbolun sadece bir kapitalist endüstri için önemli bir sektör olması haricinde taraftarlar ve topluluklar açısından sosyal bir boyutu olduğu da gözlemlenebilmektedir. Futbolun sadece bir spordan ibaret olmadığını aynı zamanda birçok alanın yansıması olduğu görülmektedir. Futbolun dünya çapında farklı şekillerde ve amaçlarda meydana gelmesi, çeşitli aşamalardan geçmiş olması haricinde kültürel, siyasi ve hatta ekonomik etkileri olduğu bilinmektedir. Bir iktidar halini dönüşen futbolun, dünya siyasi tarihi üzerinde olan etkisi İspanya İç savaşıyla birlikte etnik kimlik, ulusal kimlik, sosyal kimlik üzerinden ayrışmaları da oluşturmaktadır. Barcelona-Real Madrid, Celtic-Rangers bilinen ayrışmalardan sadece birkaçıdır. Bu bağlamda taraftarlık ve aidiyet, futbolu yalnızca bir kapitalist endüstri ve eğlence sektörü olmak konumundan daha öteye taşıyarak, futbol kulüpleri üzerinden toplumsal ve tarihsel kimlik inşalarını mümkün kılmaktadır. Bu amaç doğrultusunda, çalışmada İspanya'da Bask-Katalan ayrımının tarihsel ve toplumsal kökenleri incelenerek, Real Madrid ve Barcelona kulüpleri taraftarlığı üzerinden süregelen toplumsal ayrışma, bütünleşme ve kimlik inşa süreçleri tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of the civil war in Spain on football and identity construction processes through the Basque-Catalan divide. It can be observed that football is not only an important sector for a capitalist industry, but also has a social dimension for fans and communities. It is seen that football is not only a sport but also a reflection of many fields. Apart from the fact that football occurs in different ways and for different purposes around the world and has gone through various stages, it is known to have cultural, political and even economic effects. The impact of football, which has turned into a form of power, on world political history has also created divisions over ethnic identity, national identity and social identity with the Spanish Civil War. Barcelona-Real Madrid, Celtic-Rangers are just a few of the known divisions. In this context, fandom and belonging make it possible to construct social and historical identities through football clubs, taking football beyond its status as a capitalist industry and entertainment sector. In line with this purpose, this study will examine the historical and social origins of the Basque-Catalan divide in Spain and discuss the ongoing processes of social segregation, integration and identity construction through Real Madrid and Barcelona clubs' fandom.