Deneyimsel pazarlama aracı olarak eko köyler: Kurşunlu Eko köyü üzerine bir araştırma
Eco villages as experiential marketing tool: A study on Kurşunlu Eco village
- Tez No: 899540
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAKBULE CİVELEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Deneyimsel pazarlama, hedef kitleyi doğrudan deneyimi yaşamaya dahil eden bir pazarlama türüdür. Bu kapsamda turizm aktivitelerinin de bir deneyime dayandığını söylemek mümkündür. Ekoköyler turistlerin deneyimleyerek öğrenmesine katkı sağlamakatdır. Çevreye duyarılı, kaynakları koru kullan düşüncesi ile hareket eden ekoköyler deneyimsel pazarlama aracı olarak kullanılmaktadır. Bu bağlamda çalışmada ekoturizm, ekoköy ve deneyimsel pazarlama kavramı açıklanıp ardından deneyimsel pazarlama aracı olarak ekoköylerin rolü araştırılacaktır. Araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılması planlanmaktadır. Araştırmanın örneklemini Bilecik iline bağlı Kurşunlu eko köyünü ziyaret eden ziyaretçiler, yerel halk ve işletme sahibi oluşturacaktır. Görüşmeler sonucunda elde edilen veriler paket programlar ile analiz edilip ekoköylerin deneyimsel pazarlamadaki rolü belirlenecektir.
Özet (Çeviri)
Experiential marketing is a type of marketing that directly engages the target audience in experiencing the experience. In this context, it is possible to say that tourism activities are also based on experience. Ecovillages contribute to the learning of tourists by experiencing. Ecovillages, which are sensitive to the environment and act with the idea of protecting and using resources, are used as an experiential marketing tool. In this context, the concept of ecotourism, ecovillage and experiential marketing will be explained and then the role of ecovillages as an experiential marketing tool will be investigated. It is planned to use qualitative research method in the research. The sample of the research will be the visitors visiting the Kurşunlu Ecovillage of Bilecik province, the local people and the business owner. The data obtained as a result of the interviews will be analyzed with package programs and the role of ecovillages in experiential marketing will be determined.