1923-1950 yılları arasında Mersin'in ekonomik yapısı
Economic structure of Mersin between 1923-1950
  1. Tez No: 899549
  2. Yazar: AHMET KALIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Ekonomi, birçok farklı alandaki üretimi ve bunun sonucunda ortaya çıkan değeri temsil etmektedir. Bu yüzden ekonomi kavramı çok eski dönemlerden beri toplumların hayatında yer almaktadır. Böylesi köklü bir geçmişi olan bu kavram, elbette basit bir mantığın sonucu olmayıp birbirine sıkı sıkıya bağlı birçok faktörün aynı zamanda birbirini de tetiklediği bir güç olarak karşımıza çıkmaktadır. Hassas dengeleri içerisinde barındıran ekonomik sistem sonuçları itibariyle toplum hayatında çok önemli bir yere sahiptir. Tezin konusu olan ve başlangıçta iki müstakil şehir (İçel-Mersin) iken 1933'te birleşerek İçel adını alan yörenin ekonomik yapısı yukarıda bahsedildiği gibi birbirine sıkı sıkıya bağlı birçok gelişmenin ışığında ilerlemiştir. Anadolu'nun en önemli limanlarından biri olan Mersin Limanı'nın demiryolu ile buluşması ve hinterlandını iç bölgelere kadar taşıması bu gelişmelerin akla gelen ilk örneklerindendir. Yine çok verimli bir sahayı içerisine alan yörenin temel geçim kaynağının başında şüphesiz tarım gelmektedir. Gerek tarımın ön planda olması gerek ulaşım ağının her geçen gün ilerlemesi gerekse limanın işlevini artırması tarıma dayalı sanayinin gelişimini hızlandırmıştır. Özetle yörenin sahip olduğu ekonomik enstrümanların birbirini desteklemesi ve bunun sonucunda Anadolu üretim merkezinin önemli duraklarından biri haline gelmesi konuya olan merakı artırarak dönemin aydınlatılmasında ilham verici bir unsur olmuştur.
Özet (Çeviri)
The economy represents production and the resulting value in many different areas. Therefore, the concept of economy has been present in the lives of societies since ancient times. This concept, which has such a deep-rooted history, is of course not the result of a simple logic, but appears as a force in which many factors that are tightly interconnected trigger each other. The economic system, which includes delicate balances, has a very important place in social life in terms of its results. The economic structure of the region, which is the subject of the thesis and which was originally two independent cities (İçel-Mersin), merged in 1933 and took the name İçel, has progressed in the light of many closely interconnected developments, as mentioned above. Mersin Port, one of the most important ports of Anatolia, meets the railway and carries its hinterland to the inner regions, is one of the first examples of these developments that come to mind. The main source of income of the region, which also includes a very productive area, is undoubtedly agriculture. The fact that agriculture is at the forefront, the transportation network is improving day by day and the port is increasing its function have accelerated the development of agriculture-based industry. In summary, the fact that the economic instruments of the region supported each other and, as a result, became one of the important stops of the Anatolian production center, increased the curiosity on the subject and became an inspiring element in illuminating the period.