Sınıf öğretmeni adaylarının çevre sorunlarına yönelik duyarlılıklarının incelenmesi
Examining the sensitivities of prospective primary school teachers towards environmental problems
- Tez No: 899550
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN UYANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırma Sınıf Öğretmeni Adaylarının çevre sorunlarına yönelik duyarlılıklarını belirlemek amacı ile yapılmıştır. Araştırma tarama modelinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü öğrencilerinden 108 'i kadın,17 'si erkek olmak üzere toplam 125 sınıf öğretmeni adayı katılmıştır. Sınıf öğretmeni adaylarına Çimen(2013) tarafından gerçekleştirilen çevresel duyarlılık davranış ölçeği uygulanmıştır. Öğretmen adaylarının çevresel duyarlılık davranışları belirlenerek, cinsiyet,devam ettikleri sınıf düzeyi,aile gelir düzeyi faktörleri altında incelenmiştir. Çalışmada elde edilen veriler bilgisayar ortamında IBM SPSS Statisticsfor Windows, Version 22.0 (SPSS INC., Chicago, IL, USA) istatistik programı aracılığıyla değerlendirilmiştir. Analizlerden elde edilen sonuçlar sınıf öğretmeni adaylarının çevre sorunlarına karşı duyarlılıklarının yüksek olduğu ve çevresel duyarlı davranışın ise araştırmanın birinci alt probleminde yer alan Öğretmen adaylarının cinsiyetlerinin çevre sorunlarına yönelik duyarlılıklarına etkisini bulmak için uygulanan ÇDDÖ 'den elde edilen sonuçlar doğrultusunda kadın sınıf öğretmeni adayları ile erkek sınıf öğretmenleri adaylarının çevreye duyarlı davranış toplam, çevre ilgisi, çevre koruma davranışı, geri kazanım puanları cinsiyete göre anlamlı farklılık göstermemektedir. İkinci alt probleminde yer alan Öğretmen adaylarının sınıf düzeylerinin çevre sorunlarına yönelik duyarlılıklarına etkisini belirlemek amacıyla uygulanan ÇDDÖ 'den elde edilen sonuçlar öğretmen adaylarının çevreye duyarlı davranış toplam, çevre ilgisi, çevre koruma davranışı, geri kazanım puanları sınıf düzeylerine göre anlamlı farklılık göstermemektedir (p>0.05). Araştırmanın üçüncü alt probleminde yer alan Öğretmen adaylarının aile gelir düzeylerinin çevre sorunlarına yönelik duyarlılıklarına etkisini belirlemek amacıyla uygulanan ÇDDÖ'den elde edilen sonuçlar öğretmen adaylarının çevreye duyarlı davranış toplam, çevre ilgisi, çevre koruma davranışı, geri kazanım puanları aile gelir düzeyine göre anlamlı farklılık göstermediği belirlenmiştir. (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This research aims to determine the sensitivity of prospective classroom teachers toward environmental issues. The study was conducted using a survey model. 125 prospective classroom teachers participated in the research, including 108 women and 17 men, from the Classroom Teaching Department of Kastamonu University Faculty of Education. The Environmental Sensitivity Behavior Scale developed by Çimen (2013) was administered to the prospective teachers. The environmental sensitivity behaviors of the teacher candidates were assessed and analyzed based on factors such as gender, class level, and family income level. The data obtained in the study were evaluated using the IBM SPSS Statistics for Windows, Version 22.0 (SPSS INC., Chicago, IL, USA) statistical software. The results from the analyses indicated that the sensitivity of prospective classroom teachers towards environmental issues is high. According to the results obtained from the Environmental Sensitivity Behavior Scale (ESBS), which aimed to investigate the effect of gender on sensitivity towards environmental issues (the first subproblem), no significant differences were found in total environmental sensitivity behavior, environmental interest, environmental protection behavior, and recycling scores between female and male prospective classroom teachers. For the second subproblem, which aimed to determine the effect of class level on sensitivity towards environmental issues, the results obtained from the ESBS showed no significant differences in total environmental sensitivity behavior, environmental interest, environmental protection behavior, and recycling scores based on class levels (p > 0.05). Finally, regarding the third subproblem that investigated the effect of family income level on sensitivity towards environmental issues, the results obtained from the ESBS indicated that there were no significant differences in total environmental sensitivity behavior, environmental interest, environmental protection behavior, and recycling scores based on family income levels (p > 0.05).