Ağ güvenliği yönetimi için akıllı ajanlar teknolojisi kullanılarak saldırı tespitine yönelik yeni bir yaklaşım
A novel approach for intrusion detection using intelligent agents technology for network security management
- Tez No: 899561
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED ALİ AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bilgisayar ağ güvenliği için siber saldırıların tespit edilmesi ve önlenmesi hayati öneme haizdir. Bununla birlikte günümüzde siber saldırılar, geleneksel saldırı tespit sistemleri (IDS) ile önlenemeyecek kadar hızlı, karmaşık, Yapay Zekâ (YZ) destekli ve hatta otonom olarak gerçekleşebilmektedir. Bu nedenle otomatik akıl yürütebilen otonom IDS'lere ihtiyaç vardır. Bu bağlamda, akıllı ajan teknolojilerinden ağ güvenliği yönetiminde yararlanılması en umut verici yaklaşımlardan birisidir. Bu tez çalışmasında, ağ güvenliği yönetimi için akıllı ajan teknolojilerini kullanarak siber saldırı tespitine yönelik yenilikçi bir yaklaşım önerilmiştir. Çalışmada, dört aşamalı geliştirme yöntemiyle çeşitli özgün ajan tabanlı saldırı tespit modelleri geliştirilmiş, bu modellerin performans değerleri hesaplanarak yöntem türü ve model özellikleri, performans ölçütleri ve de karmaşıklık değerleri açısından karşılaştırılmış ve böylelikle her bir model analiz edilmiştir. Bu tez çalışmasında elde edilen sonuçlar, araştırmanın dördüncü ve son aşamasında önerilen Derin Q-Ağları (DQN) tabanlı özgün modelin (DQN-IoT) diğer önerilen özgün ajan tabanlı siber saldırı tespit modellerine kıyasla daha ön plana çıktığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Detecting and preventing cyber attacks is of vital importance for computer network security. However, today's cyber attacks can occur so fast, complex, AI-supported, and even capable of being autonomous that they cannot be prevented by traditional Intrusion Detection Systems (IDS). Therefore, there is a need for autonomous IDSs that can perform automated reasoning. In this context, leveraging intelligent agent technologies for network security management is one of the most promising approaches. This thesis proposes an innovative approach to cyber attack detection using intelligent agent technologies for network security management. The study developed various unique agent-based attack detection models through a four-phase development method. The performance metrics of these models were calculated, and the methods, model features, performance criteria, and complexity values were compared, thereby analyzing each model. The results of this thesis indicate that the novel Deep Q-Networks (DQN)-based model (DQN-IoT) proposed in the fourth and final phase of the research stands out compared to other proposed unique agent-based cyber attack detection models.