Lomber mikrodiskektomi ameliyatı olan hastalarda mobil uygulama ile hemşirelik takibinin iyileşme ve ağrıya etkisi
The effect of nursing follow-up with mobile application on healing and pain in patients having lumbar microdiscectomy surgery
  1. Tez No: 899562
  2. Yazar: SELMA KAYRA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Lomber Mikrodiskektomi Ameliyatı Olan Hastalarda Mobil Uygulama İle Hemşirelik Takibinin İyileşme ve Ağrıya Etkisi Bu araştırma, lomber mikrodiskektomi ameliyatı olan hastalarda mobil uygulama ile hemşirelik takibinin iyileşme ve ağrı düzeyine olan etkisinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Yarı deneysel araştırmanın örneklemi İstanbul İli Anadolu Yakasında bir şehir hastanesinde 25.09.2023-30.01.2024 tarihleri arasında mikrodiskektomi ameliyatı olan 50 hastadan oluşmuştur. Araştırmanın verilerinin toplanmasında, Tanımlayıcı Kişisel Bilgi Formu, Ameliyat Sonrası İyileşme İndeksi ve Sayısal Ağrı Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler bilgisayar ortamında IBM SPSS Statistics for Windows, Version 22.0 (SPSS INC., Chicago, IL, USA) istatistik programı aracılığıyla değerlendirilmiştir. Araştırmaya katılan hastaların tanımlayıcı özelliklerinin belirlenmesinde frekans ve yüzde analizlerinden, ölçeğin incelenmesinde ortalama ve standart sapma, Ki-Kare testleri, bağımsız gruplar t-testi, bağımlı gruplar t-testi kullanılmıştır. Girişim ve kontrol grubundaki hastaların sosyodemografik ve klinik özelliklerine göre aralarında istatistiksel anlamlı farklılık bulunmadı (p>0,05). Girişim ve kontrol grubundaki hastaların ameliyat sonrası 15. gün iyileşme indeksi puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı (p>0,05). Girişim ve kontrol grubundaki hastaların ameliyat sonrası 30. gün iyileşme indeksi puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık belirlendi (p0,05). Girişim grubundaki hastaların ameliyat sonrası 15. ve 30. gün ağrı puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık belirlendi (p0,05). Bununla birlikte girişim grubundaki hastaların ameliyat sonrası 15. ve 30.
Özet (Çeviri)
The Effect of Nursing Follow-up with Mobile Application on Healing and Pain in Patients Having Lumbar Microdiscectomy Surgery This study was conducted to determine the effect of nursing follow-up with mobile application on recovery and pain level in patients with lumbar microdiscectomy surgery. The sample of the quasi-experimental study consisted of 50 patients who underwent microdiscectomy surgery between 25.09.2023-30.01.2024 in a city hospital on the Anatolian side of Istanbul. Descriptive Personal Information Form, Postoperative Recovery Index and Numerical Pain Scale were used to collect the data. The data obtained in the study were evaluated by using IBM SPSS Statistics for Windows, Version 22.0 (SPSS INC., Chicago, IL, USA) statistical program. Frequency and percentage analyses were used to determine the descriptive characteristics of the patients participating in the study, mean and standard deviation, Chi-Square tests, independent groups t-test, and dependent groups t-test were used to examine the scale. There was no statistically significant difference between the sociodemographic and clinical characteristics of the patients in the intervention and control groups (p>0,05). There was no statistically significant difference between the recovery index scores of the patients in the intervention and control groups on postoperative day 15 (p>0,05). A statistically significant difference was determined between the postoperative 30th day recovery index scores of the patients in the intervention and control groups (p0,05). There was a statistically significant difference between the postoperative 15th and 30th day pain scores of the patients in the intervention group (p0,05).