İş aile çatışması ve işten ayrılma niyeti ilişkisinde tükenmişliğin rolü
The role of burnout in the relationship between work family conflict and intention to leave
- Tez No: 899560
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVDA KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu tez çalışmasında, iş aile çatışması ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkiyi tükenmişliğin ne şekilde etkilemiş olduğunu belirlemek amaçlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemi kullanılarak anket tekniğinden faydalanılmıştır. Anket formları elden dağıtılmıştır. Çalışmanın örneklemini Kocaeli ilinde bulunan kamu hastanelerinden seçilmiş olan kurumlarda çalışan sağlık personeli oluşturmuş, araştırma gönüllülük esasına dayalı olarak yürütülmüştür. Toplamda 393 sağlık çalışanının doldurmuş olduğu anket formları araştırmada veri olarak kullanılmıştır. Anket formunun birinci bölümü demografik sorular, ikinci bölümü iş-aile çatışması, üçüncü bölümü işten ayrılma niyeti ve son bölümü de tükenmişlik ile ilgili ölçek sorularını içermektedir. Elde edilmiş olan veriler IBM SPSS ve AMOS istatistik programları kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışmanın modelini test etmek amacıyla güvenilirlik için Cronbach Alpha güvenirlik katsayısı değerleri incelenmiştir, dağılımın normalliğini belirlemek için bağımsız örnek t-testi ve ANOVA analizleri kullanılmıştır. Çalışmada tükenmişliğin etkisinin tespit edilmesi için de doğrulayıcı faktör analizi yapılmış ve yapısal eşitlik modeli kurulmuştur. Yapılan analizler neticesinde iş-aile çatışmasının işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisinin tükenmişliğin aracı etkisinde negatif olduğu ve istatistiksel anlamlılığını kaybettiğini göstermektedir. İş-aile çatışmasının tükenmişlik üzerinden işten ayrılma niyeti üzerinde ise tam aracılık etkisinin olduğu neticesine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it was aimed to determine how burnout affected the relationship between work family conflict and intention to leave. In the research, quantitative research method was used and survey technique was used. Survey forms were distributed by hand. The sample of the study consisted of healthcare personnel working in institutions selected from public hospitals in Kocaeli province and the research was conducted on a voluntary basis. The survey forms filled out by a total of 393 healthcare professionals were used as data in the research. The first part of the survey form includes demographic questions, the second part includes scale questions about work family conflict, the third part includes scale questions about intention to leave and the last part includes scale questions about burnout. The obtained data were evaluated using IBM SPSS and AMOS statistical programs. In order to test the model of the study, Cronbach Alpha reliability coefficient values were examined for reliability and independent sample t-test and ANOVA analyzes were used to determine the normality of the distribution. In the study, confirmatory factor analysis was conducted to determine the effect of burnout and a structural equation model was established. As a result of the analysis, it is shown that the effect of work family conflict on intention to leave is negative in the mediating effect of burnout and loses it's statistical significance. It was concluded that work family conflict has a full mediating effect on intention to leave through burnout.