Viskoelastik çekirdekli eğrisel sandviç kirişler için dinamik çözüm çerçevesi geliştirilmesi
Development of a dynamic solution framework for curved sandwich beams with viscoelastic core
- Tez No: 899572
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YURTSEVEN, PROF. DR. AYTAÇ ARIKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gemi Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Marine Engineering, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tez kapsamında, viskoelastik çekirdek katmanlı ve elastik yüzey katmanlı kirişlerin zaman ve frekans düzleminde geometrik doğrusal olmayan analizleri gerçekleştirilmiştir. Zaman düzleminde sabit eğrilikli kirişler, frekans düzleminde ise hem sabit hem de değişken eğrilikli kirişler incelenmiştir. Bünye denklemleri ve kinematik bağıntılar kullanılarak Hamilton prensibi ile enerji denklemleri elde edilmiştir. Zaman düzleminde, sabit eğrilikli kirişler için Newmark-Beta metodu kullanılarak belirli zaman adımlarında analizler gerçekleştirilmiştir. Newton-Raphson metodu ile doğrusal olmayan denklemler doğrusal denklemlere dönüştürülmüş, Genelleştirilmiş Diferansiyel Kuadratür metodu ile de denklemler çözülmüştür. Validasyon çalışmaları, elde edilen sonuçların literatürde bulunan diğer çalışmalar ve SEM paket programı ANSYS LS_Dyna ile karşılaştırılması ile sağlanmış ve sonrasında parametrik çalışmalar yapılmıştır. Hareketli yük problemlerinde, yapının rezonans ve anti rezonans değerlerinin, sadece yükün hızı ile değil, yükün şiddeti ile de ilişkili olduğu saptanmıştır. Eğriliğin sonuçlara etkisi incelenmiştir. Frekans düzleminde, Harmonik Balans metodu kullanılarak harmonik terimlerin yarattığı karışıklık elimine edilmiştir. Bu kısımda da Newton-Raphson metodu ile doğrusal olmayan denklemler doğrusal denklemlere dönüştürülmüş, Genelleştirilmiş Diferansiyel Kuadratür metodu ile de denklemler çözülmüştür ve frekans-genlik cevap fonksiyonları çizdirilmiştir. Validasyon çalışması, literatürde bulunan diğer bir çalışma ile kıyaslanarak sağlanmıştır. Daha sonra değişken eğrilikli kiriş için frekans-genlik cevap fonksiyonları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, geometric nonlinear analyzes of beams with viscoelastic core layers and elastic face layers were carried out in time and frequency domains. Beams with constant curvature were examined in the time domain, and beams with both constant and variable curvature were examined in the frequency domain. Energy equations were obtained using Hamilton's principle using constitutive equations and kinematic relations. In the time domain, analyzes were carried out at certain time steps using the Newmark-Beta method for beams with constant curvature. Nonlinear equations were transformed into linear equations with the Newton-Raphson method, and the equations were solved with the Generalized Differential Quadrature method. Validation studies were carried out by comparing the results obtained with other studies in the literature and the SEM package program ANSYS LS_Dyna, and then parametric studies were carried out. In moving load problems, it has been determined that the resonance and anti-resonance values of the structure are related not only to the speed of the load but also to the amplitude of the load. The effect of curvature on the results was examined. In the frequency domain, the confusion created by harmonic terms was eliminated by using the Harmonic Balance method. In this section, nonlinear equations were transformed into linear equations with the Newton-Raphson method, equations were solved with the Generalized Differential Quadrature method, and frequencyamplitude response functions were plotted. The validation study was achieved by comparing it with another study in the literature. Then, frequency-amplitude response functions were obtained for the variable curvature beam.