Hava taşımalarında üreticinin ürün sorumluluğu
Product liability in air transport
  1. Tez No: 899595
  2. Yazar: DİLARA CİNKARA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHARREM TÜTÜNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Hava yolu ile yapılan taşımaların artmasıyla bu taşımalar esnasında hatalı ürün sebebiyle doğan zararların sayısı artmıştır. Her geçen gün gelişen havacılık sektörünün karmaşık yapısı ürün sorumluluğuna da yansımış ve ürün sorumluluğuna başvurularak zararların tazminini sağlamak da karmaşık bir hale gelmiştir. Çalışmamızda öncelikle Türk Hukukunda ürün sorumluluğunu düzenleyen Ürün Güvenliği ve Teknik Düzenlemeler Kanunu ile 85/374 sayılı Üye Devletlerin Hatalı Ürün Sorumluluğuna İlişkin Kanun, İkincil Düzenleme ve İkincil Kurallarının Yaklaştırılması Hakkında Konsey Direktifi incelenmiş olup ürün sorumluluğunun gelişimini gösterebilmek adına yargı kararlarına değinilmiştir. Çalışmamızın amacı hava taşımalarında sorumluluk altında olabilecek kişileri ve sorumluluğun şartlarını tespit edebilmek ve bu bağlamda hava taşımalarında ürün sorumluluğunun gelişimini incelemektir.
Özet (Çeviri)
The increase in air transport has concurrently led to a rise in the number of damages stemming from defective products during these transports. The complex structure of the ever-developing aviation sector has also reflected on product liability, and seeking compensation for damages through product liability has become complicated. In our study, we first examine the Product Safety and Technical Regulations Law, which regulates product liability in Turkish Law, and the Council Directive 85/374/EEC on the Approximation of the Laws, Regulations and Administrative Provisions of the Member States concerning Liability for Defective Products. To illustrate the evolution of product liability, pertinent judicial decisions are also examined. The aim of our study is to identify the parties potentially liable under product liability in air transport, as well as the conditions requisite for such liability. In this context, the development of product liability in air transport is analyzed.