Kars'a gelen turistlerin turist tipolojileri bağlamında sürdürülebilir turizm algısının incelenmesi
Examination of the perception of sustainable tourism in the context of tourist typologies of tourists coming to Kars
  1. Tez No: 899615
  2. Yazar: KISMET EREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT GELİBOLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Turist tipolojileri, turistlerin gidilecek yer ve ev sahibi halk ile olan etkileşimlerini kapsayan, turistlerin içgüdü ve beklentilerini daha iyi anlamayı içeren kavramdır. Sürdürülebilir turizm, doğal, kültürel ve tarihi bölgeleri içeren, turizm kaynaklarını muhafaza etmeleri ve gelecek kuşaklara aktarılması için düzenli kullanımı olarak tanımlanır (Vernon vd., 2005; Cinnioğlu, 2015). Kars sahip olduğu doğal, tarihi ve sosyo-kültürel çeşitliliği nedeniyle Türkiye'nin önemli turizm şehirlerinden biridir. Çalışmada Kars'ın potansiyel sürdürülebilir turizmini arttırabilmek için sürdürülebilir turizmi sağlamak ve sağlanan bu katkının pazarlama açısından çevreye ve bölgeye duyarlı turist tipleri sayesinde bölgeye olan koruma algısının Kars'ın sürdürülebilir bir yer olmasını, turistik bölgelerinin çekiciliklerinin korunarak ekolojik; biyolojik çeşitliliği, kültürel değerlerin bozulmaması, kalkınmasına, turizm potansiyelinin artması için önemlidir. Bu çalışmayla; Kars'a gelen turistlerin turist tipolojileri bağlamında sürdürülebilir turizm algısı incelenmiştir. Araştırmanın uygulama ve yöntem bölümünde 2023-2024 yılları Kasım- Ocak aylarını kapsayan zaman diliminde Kars'ı ziyarete gelen 477 yerli turiste anket çalışması uygulanmıştır. Toplanan verilerin analizinde SPSS programı kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizleri için frekans analizleri, farklılık testleri, korelasyon, regresyon, AFA ve DAF analizleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Tourist typologies is a concept that includes the interactions of tourists with the destination and the host community, and better understanding the instincts and expectations of tourists. Sustainable tourism is defined as the regular use of tourism resources to preserve and pass on to future generations, including natural, cultural, and historical regions (Vernon et al., 2005; Cinnioğlu, 2015). Kars, with its natural, historical, and socio-cultural diversity, is one of the important tourism cities of Turkey. In the study, in order to increase the potential sustainable tourism of Kars, it is important to provide sustainable tourism and the perception of protection to the region through environmentally and regionally sensitive tourist types provided by this contribution, to make Kars a sustainable place, to protect the attractions of its tourist regions; ecological; biodiversity, preservation of cultural values, development, it is important for increasing tourism potential. With this study; The perception of sustainable tourism in the context of tourist typologies of tourists coming to Kars has been examined. In the application and method section of the research, a survey study was applied to 477 domestic tourists who visited Kars during the period covering November-January of 2023-2024. SPSS program was used in the analysis of the collected data. Frequency analyses, difference tests, correlation, regression, AFA and DAF analyses were applied for the analysis of research data.