Ekolojik ayak izi, yenilenebilir enerji ve ekonomik büyüme
Ecological footprint, renewable energy and economic growth
  1. Tez No: 899614
  2. Yazar: SEHER BAYRAMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Endüstri devriminden bu yana, insan gücünden makine gücüne geçiş çevresel tahribatın artmasına neden olmuştur. Bu durumun esas nedeni hem insanların ihtiyaçlarını karşılamak hem de ülkelerin üretimini artırarak ekonomik büyüme hızını yükseltmek amacıyla çevrenin üretim süreçlerinde aşırı şekilde kullanılmasıdır. Son yıllarda çevresel sorunların ciddi boyutlara ulaşmasıyla birlikte, ekonominin çevre üzerindeki etkileri kanıtlanmış ve çevresel sorunların çözümü için yeni yollar aranmaya başlanmıştır. Bu kapsamda panel veri analizi ile seçili 28 OECD ülkelerinin ekolojik ayak izi, yenilenebilir enerji ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkilerin araştırılması amaçlanmaktadır. İktisadi büyümenin ekolojik ayak izini artırabileceğini ve yenilenebilir enerji tüketiminin ekonomik büyüme üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu söyleyebiliriz. Yenilenebilir enerji tüketiminin ekolojik ayak izini azaltma konusunda etkili olduğu bulunmuştur. Analizde yenilenebilir enerjinin karbon emisyonlarını minimize ederek ekolojik ayak izinin küçülmesine katkıda bulunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Since the industrial revolution, the shift from manpower to machine power has led to increased environmental destruction. The main reason for this situation is the excessive use of the environment in production processes, both to meet the needs of people and to increase the rate of economic growth by increasing the production of countries. In recent years, as environmental problems have reached serious dimensions, the effects of the economy on the environment have been proven and new ways have been sought to solve environmental problems. In this context, it is aimed to investigate the relationship between ecological footprint, renewable energy and economic growth in 28 selected OECD countries with panel data analysis. We can say that economic growth can increase the ecological footprint and renewable energy consumption has a positive effect on economic growth. Renewable energy consumption is found to be effective in reducing the ecological footprint. The analysis shows that renewable energy contributes to the reduction of ecological footprint by minimizing carbon emissions.