Viability-based control for robustness in 6G networks: Ensuring efficient communication under extreme conditions
6G ağlarında dayanıklılık için uygunluk temelli kontrol: Aşırı koşullar altında verimli iletişim sağlama
  1. Tez No: 899617
  2. Yazar: İDİL BENSU ÇILBIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ERÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Beşinci nesil iletişim, 5G, şu anda dünya çapındaki ticari ağlarda kullanılmaktadır. Bir sonraki 5G ve ötesi teknolojisi olan yeni 6G teknolojileri, gecikme, ağ kapasitesi ve kullanıcı terminali hareket hızı gibi Anahtar Performans Göstergeleri ile birlikte araştırılmaktadır. 6G ağı, göçebe, mobil ve sabit ekstrem uç cihazlarının, araç kullanıcı cihazları, elektronik cihazlar ve otomasyon güdümlü araçlar içeren tek bir kaynakta bir araya getirilmesi ile öngörülmektedir. Ağ doğası gereği belirsizdir ve bu da hizmet yönetimini karmaşık hale getirir. Aşırı uç yükünün kaynak paylaştırma üzerinde önemli bir etkisi vardır ve ağır iş yükleri ya da iletim kesintileri servision bozulmasına ve güvenlik kaygılarına neden olabilir. Bu gibi durumlarda, ağ ortamının birimleri tarafından yerel kararlar alınarak amacına ulaştırılırken ağı güvenli duruma geri döndürülmesi garantilenmelidir. Bu tez, hatayı istisnadan ziyade kural olarak gören sağlam bir kontrol sisteminde bir paradigma değişikliğini önermektedir. Bu paradigma değişikliği Uygunluk Teorisi adlı yeni bir konsepti tanıtarak temsil edilmiştir ve az yaygın olmasına rağmen teorik olarak sağlam bir yapı önermektedir. Bu yapı, sistemin güvenliğini, efektif iletişim ve sağlamlığı ile birlikte, ciddi aşırı yüklemeler veya hatalar altında bile garantileyerek sağlamaktadır. Amacı en optimale yakın yerel kararlar elde etmeye çalışarak uygunluğa ulaşmaktır. Önerilen yöntemimizin performansı farklı ağ topolojileri ve senaryolar altında gösterilmiştir ve ayrıca verimli iletişimin yükseldiği de gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The fifth generation of communications, 5G, is presently being deployed in commercial networks worldwide. Novel 6G technologies, which are the next beyond 5G technology, are investigated, including Key Performance Indicators such as delay, network capacity, and user terminal motion velocity. A 6G network is conceived to bring together nomadic, mobile, and stationary extreme edge devices into a single resource pool, which includes mobile and vehicular user equipments, on-board units, and automation-guided vehicles. The network is inherently uncertain, which complicates service management and decision-making. Extreme edge load has a substantial impact on resource allocation, and heavy workloads or transmission disruptions can result in service degradation and safety concerns. In such cases, local decisions must be made by the entities of the network to guarantee back to safety while achieving the goal. This thesis proposes a paradigm shift in the design of robust control plane systems, viewing failure as the norm rather than the exception. It is represented by introducing a concept called viability theory, which is a less common but theoretically robust framework that ensures system safety with effective communication and robustness even during severe overloads or outages. The controller aims to obtain sub-optimal local decisions and increase availability to achieve viability. The performance of our proposed method is demonstrated under different network topologies and scenarios, and its improvement in efficient communication is also shown.