Poverty-sensitive school counseling: A multiple case study on understanding poverty in school settings
Yoksulluğa duyarlı okul psikolojik danışmanlığı: Okul ortamlarında yoksulluğu anlamaya yönelı̇k çoklu vaka çalışması
- Tez No: 899618
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ERDUR BAKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
Okullarda yoksulluğun etkilerini tespit etmek, okul psikolojik danışmanlık servislerinin duyarlı olarak verilmesi için oldukça önemlidir. Mevcut literatürde var olan çalışmalar psikolojik danışmanların yoksul bireylerle çalışırken dikkat etmesi gereken unsurlara vurgu yapsa da okullarda bu hizmetin nasıl verilmesi gerektiği konusunda yeterince çalışmaya rastlanmamaktadır. Bu çalışma, okul idarecilerinin, öğretmenlerin, okul psikolojik danışmanlarının ve yoksulluk içerisinde yaşayan öğrenci ve velilerin yoksulluğu nasıl kavramsallaştırdıklarını, iletişim özelliklerini ve okullarda yoksullukla çalışma deneyimlerini inceleyerek yoksulluğa duyarlı okul psikolojik danışma hizmetlerinin temellerini atmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmanın saha çalışanlarına kazandıracağı farkındalık ve okul psikolojik danışmanlarına yoksullukla mücadele yolunda bir yol haritası çizecek olması bu araştırmanın önemini gösteren bazı özellikleridir. Bir çoklu durum çalışması olarak tasarlanan çalışmada katılımcılarla yarı-yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiş ve görüşmelerden elde edilen bulgular sürekli karşılaştırmalı analiz yöntemi ile incelenmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular, katılımcıların yoksulluk kavramsallaştırmalarını ortaya koymuş ve yoksulluk içerisinde yaşayan öğrencilerin yaşadığı durumları gün yüzüne çıkarmıştır. Araştırmanın katılımcıları olan okul çalışanı grupları ile düşük gelirli ebeveynlerin aralarındaki iletişimin özellikleri de farklı yönleriyle incelenmiştir. Ayrıca, okul çalışanlarının şimdiye kadarki yoksulluk çalışmalarına yönelik görüş ve düşüncelerinin analizi de okul psikolojik danışma hizmetlerinin üzerinde durması gereken bazı durumları ortaya çıkarmıştır. Gerçekleştirilen analizler sonucunda, yoksulluğa duyarlı okul psikolojik danışma hizmetlerinin doğasının nasıl temeller üzerinde kurgulanması gerektiğini gösteren bulgulara ulaşılmış ve bu hizmetlerin etkin bir şekilde uygulanabilmesi için stratejiler sunulmuştur. Sonuç olarak, okullarda yoksulluğun anlaşılmasına katkıda bulunan bu çalışma yoksulluğa duyarlı okul psikolojik danışma hizmetlerinin arttırılmasına katkı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Identifying the effects of poverty in schools is essential for sensitively providing school counseling services. Although studies in the existing literature emphasize the aspects that counselors should pay attention to when working with poor individuals, there are not enough studies on how this service should be provided in schools. This study aims to lay the foundations of poverty-sensitive school counseling services by examining how school administrators, teachers, school counselors, students, and parents living in poverty conceptualize poverty, their communication features, and their experiences of working with poverty in schools. Some of the significant qualities of this study are the awareness it will bring to field personnel and the road map for school counselors in addressing poverty. This study was designed as a multiple case study and semi-structured interviews were conducted. The findings of the interviews were analyzed with the constant comparative analysis method. The study's findings revealed the participants' conceptualizations of poverty and the situations experienced by students living in poverty. The features of communication between cases of school staff and impoverished parents were also examined from different angles. In addition, the analysis of school staff's views about the poverty works so far revealed some issues that school counseling services should focus on. The findings indicate the foundations on which the nature of poverty-sensitive school counseling services should be built and strategies for effective implementation of these services are presented. As a result, this study contributed to understanding poverty in schools and enhancing poverty-sensitive school counseling services.