Örgütsel iletişim ve teknoloji
Organizational communication and technology
  1. Tez No: 89962
  2. Yazar: NURDAN KIZILKALE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS Nurdan KIZILKALE ÖRGÜTSEL İLETİŞİM VE TEKNOLOJİ Danışman : Prof. Dr. Dursun BİNGÖL 1999-PAGE: Jüri : Prof. Dr. Dursun BİNGÖL Prof. Dr. Şerif ŞİMŞEK Doç. Dr. Nurullah GENÇ Günümüzde iletişim sosyal yaşantının vazgeçilmez bir parçası haline gelmiş ve dolayısıyla evrensel ve disiplinler arası bir görünüm arzetmektedir. Bu husus sosyoloji, psikoloji, yönetim bilimleri ve bunun gibi birçok bilim dalının iletişim konusuyla meşgul olmasından anlaşılmaktadır. Örgütsel iletişim toplumsal iletişimin bir türüdür. Kişi ve grupların ötesinde örgütün işleyişi, amaçlarının gerçekleşmesiyle ilgilidir. Kapsamına kişisel, kişilerarası grup-gruplar arası iletişimi alan bir kavramdır. Günümüzde modern işletmeler giderek dev boyutlara ulaşırken bireylerarası ilişkilerin yoğunlaşması nedeniyle iletişim sorunlarına ve bu konuda yapılan araştırmalara ilgi artmıştır, iletişim teknolojisine ayak uydurmak şart olmaktadır. Verilerin üretilmesi, dağılması, çoğaltılması, saklanması, gösterilmesine yardımcı olan her türlü araç, iletişim teknolojisinin ürünüdür. Yeni iletişim teknolojileri örgüt içinde bilgi akışını hızlandırarak kararların daha hızlı alınmasına, zaman ve kaynak tasarrufuna, dolayısıyla işletme verimliliğinin yükselmesine neden olacaktır. Büyük kuruluşlar enformasyona dayanmaktadır. Örgütler televizyon, radyo, internet, fax, bilgisayar (vs) iletişim teknolojilerinden yararlanarak örgüttekin personel seçimi ve istihkamını, personel eğitimi, ürün seçimini ve kalitesinin belirlenmesini, ürünlerin arz ve talep çizgilerinin belirlenmesini örgüt içi haberleşmenin oluşmasını sağlamaktadır. İletişim sayesinde artık herkes istediği anda bilgiye kolayca ulaşabilmektedir. Gelen her yeni teknoloji yanında örgütsel dönüşümü de getirir. Örgütün karar süreçleri, yönetim yapısı ve işleri gördürme biçimi kalıp değiştirmeye başlar. Bu da yeni bir üretim biçimi, daha kalifiye eleman daha üstün yetenekler ve takım esasına dayalı üretim demektir. Öyleyse sonuç olarak diyebiliriz ki, iletişim sadece örgütler için değil dünya için olmazsa olmaz bir şarttır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT MASTER THESIS Nurdan KIZILKALE ORGANIZATIONAL COMMUNICATION AND TECHNOLOGY Supervisor : Prof. Dr. Dursun BİNGÖL 1999-PAGE: Jury : Prof. Dr. Dursun BİNGÖL Prof. Dr. Şerif ŞİMŞEK Doç. Dr. NuruUah GENÇ Today, communication has become an indispensable part of the social life and because of this, it seems to be universal and interdisciplinary. It is understood from that sociology, psychology, the sciences of administration and many sciences like these are engaged with it. Organizational communication is one kind of the social communications. Apart from people or groups, the operation of organization is related to the turning out of the goals. It is a conception which includes personal communication the communication between people the communication between group and groups, Nowadays, as the modern companies are getting extremely huge, the interest in communication problems and the searches about this are getting bigger and bigger because of the concentration of the communication among people. It is a must to follow the advances in communication technology. All the means which are used to help to produce, to deliver, to copy, to keep and to show the data, are the products of the communication technology. New communication technologies will lead to take decisions more rapidly, to save the productiveness of administration by accelerating the current knowledge.IV Large companies are based on information. Organizations provide the selection of the staff and fortification, the education of the staff, the determination of products of selection and quality, the determination of presentation and demand of products, the occurrence of the communication in organization by using television, radio, internet, fax, computer etc. Because of the communication, today everyone can reach the knowledge easily whenever they want. Every new technology is bringing the organizational circulation with it. The decision pro 1 cess of organization, the structure of administration and the style of working start to change their forms. This means a new style of producing, more qualified staff, superior abilities and production based on groups. As a result, we can say that the communication is a must, not only for organizations but also for the world.