Belediyelerde şantiye organizasyonu ve yönetimi sorunları
The organization and managerial problems of bui̇ldi̇ng si̇te and municipalities
- Tez No: 89961
- Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ BELEDİYELERDE ŞANTİYE ORGANİZASYONU VE YÖNETİMİ SORUNLARI D.AIİ KIRMIZITAŞ Danışman : Prof. Dr. Dursun BİNGÖL 1999- SAYFA: 199 Jüri : Prof.Dr. Dursun BİNGÖL : Doç.Dr. Nurullah GENÇ : Y. Doç.Dr. Fatih KARCIOĞLU ÖZET: Bu çalışmada belediyelerde, şantiyelerdeki organizasyonunun ve yönetsel işleyişin etkinlik açısından kendine özgü yapısını ortaya koymak ve bugün karşılaşılan sorunları ortaya çıkarıp çözüm önerilerinde bulunmak amaçlanmıştır. Araştırmada konuyla ilgili yerli ve yabancı literatür taraması yapılmış olup, plan doğrultusunda konu kurumsal açıdan ele alındıktan sonra konuyla ilgili Erzurum Büyükşehir Belediyesi, Yakutiye Belediyesi, Yenişehir Belediyesi ve Trabzon Belediyesi'ndeki uygulamalar hakkında örnek verilmiştir. Bu tez çalışmasında, şantiye yönetimi sorunlarını açığa çıkarmak için ampirik çalışma olarak bir araştırmaya yer verilmiştir. Araştırmanın evrenini Trabzon Belediyesi Fen işleri Müdürlüğü bünyesindeki şantiye çalışanları oluşturmuştur. Tüm bu çalışmalar sonucu, belediyelere bağlı şantiyelerin örgütsel ve yönetsel sorunlarının giderilmesi hususunda bir takım önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT MASTER THESIS THE ORGANIZATION AND MANAGERIAL PROBLEMS OF BUİLDİNG SİTE AND MUNICIPALITIES D. Ali KIRMIZITAŞ Supervisor : Prof. Dr. Dursun BİNGÖL 1999 -Page: 199 Jury : Prof. Dr. Dursun BİNGÖL : Assoc. Prof. Dr. Nurullah GENÇ : Assoc. Prof. Dr. Fatih KARCIO?LU ABSTRACT: In this study; Basic subject was to make clear of running of building-sites organization, in its own unique structure were tried to be made clear and solution suggestions were aimed to be substituted. In the research; domestic and foreign literature were studied, in accordance with plan after the subject was studied in instutional level and because their regard to subject; samples were given about practices in Erzurum Big City Municipal, Yakutiye Municipal, Yenişehir Municipal and Trabzon Municipal. In this study, to expose some problems of the management of building-sites, as a ampiric study, a poll was used. The poll was applied on the workforce worked the departmant of technique affairs of Trabzon municipal. At the end of all this studies; As producing new ways to organizational and management problems in Municipal related building-sites, some solution ways were suggested.