Estimation of fretting wear in dry friction dampers used in bladed disks utilizing micro-slip friction model
Mikro-kayma sürtünme modeli kullanılarak kanatlı disklerdeki kuru sürtünme sönümleyicilerinde titreşim aşınmasının öngörülmesi
  1. Tez No: 899626
  2. Yazar: SEMİH DURMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENDER CİĞEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekanik Titreşimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Kanatçıklı disk sistemlerinde, kuru sürtünme sönümleyiciler rezonans frekanslarında titreşim seviyelerini azaltmak için kullanılır. Kuru sürtünme sönümleyiciler iyi enerji dağıtma özelliklerine sahiptir, ancak çalışma sırasında titreşim aşınmasına neden olur. Temas yüzeylerinin aşınması nedeniyle yapıların dinamik tepkisi değişebilir, bu da farklı sönümleme performanslarına ve potansiyel arızalara yol açabilir. Kuru sürtünmenin doğrusal olmayan doğası, bu tür sistemlerin analizini oldukça karmaşık hale getirir. Makro-kayma modelleri, basitliği nedeniyle sürtünme temas arayüzlerini modellemek için yaygın olarak kullanılır ve temas yüzeyleri arasında kısmi kayma olmadığında iyi çalışır. Kısmi kayma meydana gelirse, kanatçıklı disk sistemlerinin cevabını doğru elde etmek için mikro-kayma modelleri gereklidir. Bu araştırmada, hem makro-kayma hem de mikro-kayma yaklaşımlarıyla modellenen örtülü kanatçıklı ve platform altı sönümleyicili kanatçıklı disk montajları incelenmiştir. Ayrıca, mikro kayma modelleriyle modellenen kanatlı disk montajlarında sürtünme temasından kaynaklanan titreşim aşınması incelenmiştir. Örtülü kanatçıklar ve platform altı sönümleyicili kanatçıkların titreşim aşınmasından dolayı dinamik tepkisindeki değişim sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In bladed disk assemblies, dry friction dampers are employed to reduce the vibration levels at resonant frequencies. Dry friction dampers have good energy dissipation characteristics, but cause fretting wear during operation. The dynamic response of structures may change, resulting in different damping performances which can cause failure due to material removal from contacting surfaces. The nonlinear nature of dry friction makes the analysis of such systems rather complex. Macro-slip models are widely used for modelling friction contact interfaces due to its simplicity, and works well when there are no partial slip between contacting surfaces. If partial slip occurs, micro-slip models are required to obtain accurate response of the bladed disk assembly. In this research, bladed disk assemblies with shroud contact and underplatform dampers modelled with both macro-slip and micro-slip approaches are studied. Moreover, fretting wear due to friction contact in bladed disk assemblies modelled with micro-slip are examined. The change in dynamic response due to fretting wear of shrouded blades and blades with underplatform dampers are presented.