Developing an NLP-enhanced sustainability balanced scorecard for construction companies
İnşaat şirketleri için NLP destekli sürdürülebilirlik dengeli skorkartı geliştirilmesi
  1. Tez No: 899631
  2. Yazar: ATEFEH AALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİDE ATASOY ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Küresel zorluklar nedeniyle inşaat şirketleri, sürdürülebilir uygulamaları hayata geçirmiş ve sürdürülebilir kalkınmaya olan katkılarını yıllık sürdürülebilirlik raporları aracılığıyla raporlamışlardır. Sürdürülebilirlik girişimlerini stratejik hedeflerle uyumlu hale getirmek ve ilerlemeyi sürekli olarak izlemek, bilinçli kararlar almak için önemlidir. Ancak, inşaat şirketlerinin sürdürülebilirlik performansını değerlendirecek kapsamlı bir çerçevenin eksikliği önemli bir engel olmuştur. Bu araştırma, inşaat sektöründe sürdürülebilirlik performansını değerlendirmek için yenilikçi bir çerçeve olan sürdürülebilirlik dengeli skorkartını (SBSC) tanıtmaktadır. SBSC, üçlü sorumluluk kavramı ilkelerine göre genişleterek geleneksel dengeli skorkartı geliştirir. Geniş çapta kabul görmüş veya standartlaştırılmış göstergelerin olmaması, SBSC kategorileri göstergelerini belirlemeyi ve entegre etmeyi zorlaştırmaktadır. Bu alanları doldurmak için inşaat sektöründeki önemli sürdürülebilirlik konularını analiz etmek amacıyla sürdürülebilirlik raporları kullanılmıştır. Bu raporlarda standart bir formatın bulunmaması, analizleri kolaylaştırmak ve iyileştirmek için doğal dil işleme (NLP) tekniklerinin entegrasyonunu gerektirmiştir. Bu çalışma, üst düzey uluslararası müteahhitlerin sürdürülebilirlik raporlarında tartışılan en yaygın kurumsal sosyal sorumluluk konularını ve uygulamalarını ortaya çıkarmak için gözetimsiz bir makine öğrenmesi algoritması olan BERTopic'i kullanarak konu modellemesi gerçekleştirmektedir. Konular ve bunların temsilci anahtar kelimeleri, SBSC için bir strateji haritası oluşturmak ve inşaat sektöründe sürdürülebilirliği sağlamak için metrikler tanımlamak üzere kullanılmıştır. Önerilen araç, örnek bir Türk şirketi üzerinde bir vaka çalışması ile doğrulanmıştır. Araştırma bulguları, şirketlerin daha kapsamlı sürdürülebilirlik raporları yayınlamalarına yardımcı olacak ve yöneticilere inşaat sektörü için tasarlanmış yeni bir performans değerlendirme aracı sunacak.
Özet (Çeviri)
Due to global challenges, construction companies have implemented sustainable practices and reported their contributions towards sustainable development through annual sustainability reports. Aligning sustainability initiatives with strategic objectives and continuously monitoring progress is crucial for informed decision making. However, the lack of a comprehensive framework to evaluate construction companies' sustainability performance has been a significant obstacle. This research introduces the sustainability balanced scorecard (SBSC), an innovative framework for evaluating sustainability performance in construction industry. The SBSC enhances the traditional balanced scorecard (BSC) by expanding it according to the triple bottom line principles. The absence of widely accepted or standardized indicators makes it difficult to identify and integrate the SBSC category indicators. Hence, to populate these aspects, sustainability reports were used to analyze key sustainability topics in the construction sector. The lack of a standardized format in these reports necessitated integrating natural language processing (NLP) techniques to streamline and improve their analysis. This study utilizes BERTopic, an unsupervised machine learning algorithm, to perform topic modeling and uncover the most common corporate social responsibility (CSR) topics and practices discussed in the sustainability reports of top international contractors. The topics and their representative keywords were then used to create a strategy map as a foundation for an SBSC and define metrics to achieve sustainability in the construction sector. The suggested tool was then verified in a case study on a sample Turkish company. The research findings will assist companies in publishing more comprehensive sustainability reports and provide managers with a novel performance evaluation tool designed for the construction industry.